Проверка установила финансови нарушения при изграждането на екозавода в Шишманци

08.10.2008 | 15:31
по статията работи: Апостол Апостолов
Славчо Атанасов: "Не съм Следствие или Прокуратура, за да проверявам какво се прави с парите за екозавода"
Проверка установила финансови нарушения при изграждането на екозавода в Шишманци
Информацията е актуализирана към 17:40 часа

При изграждането на завода за твърди битови отпадъци край пловдивското село Шишманци са извършени злоупотреби с публични финансови средства и са прикривани с протекцията на висши държавни служители. Това съобщи днес бившият съдружник в консорциума "Екологичен завод" Петър Станчев. Той показа документи, от които се вижда, че цената на предприятието е била изкуствено завишена неколкократно, в рамките на по-малко от година, съобщи Емил Кацаров, кореспондент на "М Сат" в Пловдив.


Първоначално цялостният проект за изграждането и пускането в експлоатация на предприятието е струвал около 16 милиона лева. За целта е подписан договор с френската фирма "Тексем", която поема задължението да осигури технологичното оборудване на завода срещу 3 милиона и 200 хиляди евро. Година и половина по-късно се оказва, че договорът с френската фирма е променен по желание на българската страна, като днес изграждането на екозавода е оценено на около 42 милиона лева. Държавата вече е финансирала строежа с 25 милиона лева, които са изхарчени до стотинка. Съдружниците в консорциума „Екологичен завод” Атанас Търев и Николай Гигов настояват за още 17 милиона лева.

Пловдивският бизнесмен Петър Станчев твърди, че строежът на завода за твърди битови отпадъци се финансира с публични средства, въпреки че предприятието не е 100% общинско. Консорциумът, който го изгражда не е спечелил обществена поръчка. Липсва и задължителното строително разрешително, издадено от РДНСК.

До момента само ДАНС от разследващите органи е започнал проверка по скандалните факти, въпреки че папките със скандалните документи са изпратени до прокуратурата, данъчните, министър-председателя и президента на републиката.

"Не съм Следствие или Прокуратура, за да проверявам какво се прави с парите за екозавода", коментира кметът на Пловдив Славчо Атанасов. Той цитира, че държавата и местната власт са направили множество проверки и не са установени нарушения. В противен случай материалите за завода щяха да са в прокуратурата, допълни градоначалникът.

Досега държавата е вложила 15 милиона лева, общината – 9 800 000, нужни са и още 17 милиона лева, които според заявеното от София, ще бъдат осигурени, заяви кметът.

Екологичният завод е необходим за Пловдив, защото след три години сметището в Цалапица ще трябва да затвори и градът ще се окаже в задънена улица в сметосъбирането, предаде радио Пловдив. Според разговорите с държавата, екозаводът трябва да поеме основно нуждите на Пловдив и околните общини, заяви Атанасов, като отказа да коментира технологията, по която трябва да се произнасят експертите.

"Категорично заявявам, че там, където община Пловдив има собственост – в очертанията на Екологичния завод, няма да допусна да се складират софийски бали, защото интересът на пловдивчани не позволява това. Решителната фигура в казуса, която трябва да даде съгласието си, е кметът на Раковски Франц Коков, на чиято територия е заводът в Шишманци, заяви още Славчо Атанасов.

Снимки: "М Сат"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...