Проверяват Комисията за финансов надзор за нарушения

18.04.2012 | 12:09
по статията работи: Лили Бончева
АДФИ извършва инспекция заради сигнали за неправилно проведени обществени поръчки и неправомерно разходване на бюджетни средства
Проверяват Комисията за финансов надзор за нарушения

Точно в 14:00 часа днес (18 април) контролни органи на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) ще започнат да извършват инспекция в Комисията за финансов надзор (КФН).

Инспекцията беше възложена със заповед на директора на АДФИ от 19 март. Причина за това бяха постъпили сигнали, съдържащи данни за нарушения в областта на бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност на Комисията, съобщиха тогава от АДФИ.

На 20 март 2012 г. заповедта е връчена на главния секретар на Комисията, след което на финансовия инспектор е отказан достъп за извършване на финансова инспекция.

От страна на КФН е било изразено становище, че не е налице правно основание за извършване на финансова инспекция от органите на АДФИ.

Във връзка с това от Агенцията посочват, че Комисията за финансов надзор е обект на финансова инспекция от органите на АДФИ като държавен орган, прилагащ бюджет, по смисъла на Закона за устройство на държавния бюджет.

АДФИ припомня, че КФН е специализиран държавен орган, юридическо лице на бюджетна издръжка със самостоятелен бюджет - част от Републиканския бюджет, който се съставя, изпълнява и отчита по реда на Закона за устройството на Държавния бюджет. Тези основни параметри на статута на КФН я определят като бюджетна организация по смисъла на Закона за държавната финансова инспекция. В обхвата на държавната финансова инспекция са включени всички бюджетни организации, независимо от това дали са органи на изпълнителната, законодателната или съдебната власт. Това включва и бюджетните организации, които са специализирани държавни органи, независими от изпълнителната власт при осъществяване на специфичната им дейност.

В становището на АДФИ се допълва, че финансова инспекция по никакъв начин не накърнява независимостта на КФН от страна на изпълнителната власт, чийто орган е АДФИ. "Опасенията, свързани с това, са изцяло неоснователни. Възложената финансовата инспекция е за проверка за законосъобразност на проведени процедури за възлагане на обществени поръчки, както и на разходването на бюджетни средства за допълнително материално стимулиране, награди и възнаграждения. Поставените задачи са в пълно съответствие с основната задача на АДФИ - извършване на последващи финансови инспекции за спазването на нормативните актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, както и дейността по възлагане и изпълнение на обществени поръчки на лицата, изрично посочени в чл.4 от ЗДФИ", посочват от АДФИ. Проверките не засягат специфичната дейност на проверяваните организации и лица, в частност на Комисията, за която същата се отчита само пред Народното събрание.

Според Агенцията правомощията на органите на АДФИ да извършват последващи финансови инспекции не противоречат на разпоредбите на Закона за Комисията за финансов надзор, предвиждащи отчетът за изпълнението на бюджета и годишния финансов отчет на Комисията да бъдат проверявани от Сметната палата.

Проверката на КФН идва по инициатива на финансовия министър Симеон Дянков, тъй като АДФИ е администрация към министъра на финансите. АДФИ е създадена през 2006 година, а основната ѝ цел е да защитава публичните финансови интереси чрез извършване на последващи финансови инспекции за спазване на нормативните актове, уреждащи бюджетната дисциплина, финансово-стопанската или отчетната дейност на организациите и лицата в обхвата на дейността й.

И КФН, и БНБ са твърдо против предложената от Симеон Дянков реформа в управлението на Сребърния фонд, която вече беше одобрена от Министерския съвет. Съгласно нея активи на Сребърния фонд ще се влагат в български държавни ценни книжа. Против тази реформа се обявиха и редица финансови експерти, според които тя ще разклати сериозно финансовата стабилност на България и стабилността на пенсионната система.

Днес стана ясно и становището на Европейската централна банка, която счита, че Промените в закона за Сребърния фонд ще доведат до изкривяване на пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...