Продават "Кремиковци"

25.01.2008 | 09:09
по статията работи: Петър Чернев
Сделката с украинския милиардер Константин Жеваго е пред финализиране. Новият собственик ще изпълни екоангажиментите на "Кремиковци". Жеваго не е единственият, проявил интерес към комбината. Станишев ще се срещне с Прамод Митал
Продават "Кремиковци"

"Кремиковци" ще смени собственика си. Преговорите за продажбата на комбината на украинския бизнесмен – милиардерa Константин Жеваго, са завършени на 90%, съобщи в сутрешния блок на БНТ изпълнителният директор на металургичното дружество Александър Томов. Той потвърди информацията, че става дума за целия дял от 71% от компанията, които сегашният собственик - индийският милиардер Прамод Митал, купи през 2005 г. от "Финметалс холдинг", съобщава Дарик радио. Цената на сделката за момента не е ясна.

Томов заяви, че пред Митал е имало два избора – или да осигури нужните 140 млн. евро за изпълнение на екологичната програма, или да намери инвеститор, който да ги осигури.

Очаква се преговорите за сделката да приключат до броени дни. Предварителен договор за сделката може да бъде подписан днес или утре, каза Томов.

Той поясни, че инвеститорският интерес към комбината е много голям и че е имало и други предложения, освен това на Жеваго. Тази информация се потвърждава и от съобщение на правителствената информационна служба, публикувано след разговор на премиера Станишев с Прамод Митал. Собственикът на "Кремиковци" е заявил пред Станишев, че сериозните кандидати за стратегически инвеститори в комбината са трима - двама от Украйна и един от Русия.

По думите на Томов обаче е почти сигурно, че собственик на "Кремиковци" ще бъде украинската компания "Финанси и кредити" на Жеваго. "Той е готов да инвестира в "Кремиковци", затова изборът пада на него", заяви Томов, цитиран от БГНЕС. Той бе категоричен, че докато не се инвестира в "Кремиковци", докато не се направят нови марки стомана при най-високи екологични правила, комбинатът няма да е конкурентоспособен.

40 години "Кремиковци" е разчитал на руски и украински суровини и е нормално сега инвеститорът да е от Украйна, коментира Томов. По думите му, след като се направят нужните инвестиции, комбинатът може да печели по 10 млрд. евро на месец.

Според Томов разговорите с потенциални инвеститори през последните месеци са били затруднени от информациите, че предприятието може да бъде затворено, което плаши инвеститорите.

Пред Агенция "Фокус" говорителят на комбината Румен Занков каза, че "разговори се водят от много време". Олигархът Ринат Ахметов - най-богатият украинец, няма да участва в сделката, допълни Занков. Интерес са проявили както руски, така и украински компании. Ръководството на "Кремиковци" се спряло на Жеваго, защото още от създаването си комбинатът е разчитал и работил с украински суровини и затова било логично това да бъде новият собственик. "Когато са водени преговори, в тях е взето предвид, че комбинатът е в България, която е член на ЕС. Оттам – планът за жизнеспособност на "Кремиковци" остава в сила. С новия инвеститор са обсъждани параметрите на този план, включително и екологичната програма. Инвеститорът е приел, че тази програма е необходима и ще бъде инвестирано в нея. Цифрата, която беше обявена – над 120 млн. евро, ще бъде инвестирана", посочва говорителят пред "Фокус".

На въпрос защо индийският милиардер, който държи стоманодобивни предприятия и в други държави, не е успял да се справи с инвестиционната програма за "Кремиковци", Томов отговори, че неуспехът на Прамод Митал се дължи на друга концепция за собствения му бизнес и несъобразяване със ситуацията на световните финансови пазари. Според Томов банковата криза е попречила на Митал да развие комбината, осуетявайки плановете му.

Решение на новия собственик ще е дали да останат хора от сегашното ръководство, каза Томов. Много пари трябва да се инвестират за подобряване условията за работниците, допълни той.

Ръководството на "Кремиковци" и правителството, в лицето на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, за пръв път работиха заедно, отбеляза Томов. Припомняме ви, че преди дни Димитров призова ръководството на "Кремиковци" да осигури небходимите средства за модернизация на комбината, като уточни, че в противен случай държавата може да се намеси с правото си на собственик. Още тогава, без да дава повече подробности, Димитров загатна, че в близките дни се очаква да бъдат оповестени важни новини, свързани с "Кремиковци".

Помолен да коментира новината, днес министърът заяви: "Новият собственик на “Кремиковци" ще изпълни ангажиментите за екологично чисто производство. От тази гледна точка съм оптимист за бъдещето на комбината, но да не казваме “хоп", преди сделката да е сключена".... Според Димитров решението, взето от Митал, е продиктувано от това, че не е могъл да се справи с проблемите около “Кремиковци". Държавата има 25% собственост в комбината, но няма да създава проблеми за финализирането на сделката. Продажбата трябва да бъде утвърдена и от Министерския съвет, уточни Димитров.

КНСБ и КТ "Подкрепа" към "Кремиковци" настояват правителството да вземе пряко участие в преговорите за смяна на собственика на комбината, за да се гарантира инвестиционната програма и обезпечения на "Кремиковци". Това е записано в декларация на двата синдиката, разпространена до медиите. Убедени сме, че за успешния изход от преговорите е необходимо от българска страна да участват металурзи и представители на правителството, се посочва в декларацията.

По-късно от пресслужбата на кабинета обявиха, че премиерът Станишев е поканил на среща в София Прамод Митал за изясняване на неговите намерения относно "Кремиковци". В телефонен разговор с индийския бизнесмен премиерът е заявил, че комбинатът има стратегическо значение за България и че категоричната позиция на правителството е да не допусне неговата ликвидация. В разговор с новоизбрания премиер на Украйна Юлия Тимошенко премиерът е подчертал, че независимо, че държавата има само 25% участие в комбината, българското правителство е готово да участва в преговорите за продажбата му. Според Тимошенко кандидат-инвеститорът Жеваго е "сериозен инвеститор с големи възможности".

34-годишният украинец Константин Жеваго е близък до руския олигарх Олег Дерипаска и е депутат от партията на украинския премиер Юлия Тимошенко. Той държи четвъртото по големина в света находище на железни руди. Живаго е председател на борда на директорите на икономическата групировка "Финанси и кредити" - дружество, което се занимава с предоставяне на финансови услуги за предприятия от реалния сектор на икономиката. Според украински медии в момента с фамилията Жеваго и “Финанси и кредит" се свързват около 60 предприятия и търговски структури. Константин Жеваго е в класацията на 50-те най-богати украинци за 2007 г., пише news.bg. Украинският богаташ, чието състояние се оценява на $3,3 млрд., има интереси и във футбола. Той притежава елитния украински тим "Ворскла" (Полтава).

По думите на Александър Томов засега другата собственост на Прамод Митал у нас - ПФК ЦСКА, не се продава. "Статуквото на отбора остава непроменено на този етап", каза Томов. Засега не е ясно каква част от ЦСКА точно притежава индийският милиардер Прамод Митал. Той купи червения футболен отбор през декември 2006 г. Според публичния регистър за фирмите ДАКСИ, в ЦСКА тогава са били извършени корекции в структурата на управление, в състава на УС и промяна на капитала на акционерното дружество. Като собственик е вписана регистрираната в Люксембург International Sport Management Services SA, която притежава 499 999 акции, а оставащата една акция се води на физическото лице Васил Крумов Божков. През миналата година стана ясно, че клубът може да направи IPO и да се листне на БФБ-София.





Econ.bg
Ви предлага да се запознаете с основните акценти от излъченото по БНТ интервю на главния изпълнителен директор на "Кремиковци" Александър Томов, разпространени от пресцентъра на комбината:



Продаден ли е Кремиковци?


Александър Томов:

Разговорите не са приключили и сделката не е финализирана. Очакваме това да се случи в близките дни. Комбинатът се нуждае от 120-140 млн евро инвестиции. Необходим е и оборотен капитал.

Оттегля ли се сегашният инвеститор?

Александър Томов:

Компромис с технологичното обновление и екологичната защита не могат да направят нито България като страна, нито комбинатът, нито нашите работници, нито София и софиянци. Нямам 100-процентен отговор на въпроса защо се стигна дотук. Мога да споделя само една версия за мотивите на досегашния инвеститор, че през 2007 г. "Кремиковци" всеки месец беше "закриван" от лица, които нямат право на това, всеки месец беше спиран и на негово място бяха строени приказни "сити"-та. При такава обстановка всички инвеститори стават предпазливи. Никой инвеститор не иска да изсипе милиони и после да му кажат, че ще му затварят завода. Неувереността нарастваше, особено в последните 4 - 5 месеца на годината. Но това са само мои хипотези.Искам да информирам, че преговорите се водят от г-н Прамод Митал. Важен фактор за необходимостта от промяна е и мнението на световните инвеститори.

С кой инвеститор се водят разговори?

Александър Томов:

Стратегическият инвеститор, с който се водят преговори, е Константин Жеваго и неговата компания "Финанси и кредит". Г-н Жеваго е украински милиардер, високо образован, депутат в украинския парламент. Той контролира до голяма степен суровините, които са ни необходими. В преговорите стана ясно, че той поема ангажиментите по екологичната програма със съответните финансови гаранции; изцяло приема проектите, които кремиковският мениджмънт разработи в последните 4 месеца в т.ч. за технологическо развитие, развитието на района като хай-тек парк и, което е може би най-важно, задълженията, които има компанията по индивидуалния план за жизнеспособност на ЕК. Рамката на инвестициите, които се договарят, са в обем на 340 млн. долара. Ще призная, че инвеститорският интерес е голям и има и други предложения.

Г-н Прамод Митал изтегля ли се от България като инвеститор?

Александър Томов:

Г-н Митал ще остане като инвеститор в България. Оттегля се само от "Кремиковци".

Какво е отношението на държавата към сделката?

Александър Томов:

Искам да заявя, че отдавна не сме имали министър на икономиката, който да се ангажира така пряко, както сегашният министър г-н Петър Димитров.

Продава ли се ЦСКА?

Александър Томов:

ЦСКА не е обект на преговорите. Клубът запазва своя статут. Футболният клуб е на спортистите и на българската общественост. От него не се печели. Проблеми със заплатите и финансиране на клуба няма.

Имат ли основание протестите на работниците?

Александър Томов:

Работниците винаги имат основание. Те искат по-добри условия на труд. Това което не трябваше да става, е тази груба политическа употреба от страна на няколко местни синдикални лидери с интересите на работниците. Работниците искат, имат нужда от по-добри заплати, макар че средната заплата е над 1000 лева. Имат нужда и от по-добри социални и битови условия. Това означава много пари, които трябва да се инвестират, без да се връщат. Следователно, това което казах за новата инвестиционната схема покрива и социалната програма, която сега не се изпълнява напълно.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.06   678 г. – Свети Агатон (по произход грък) е избран за римски папа на 100-годишна възраст. 1328 г. – Херцогиня на Бавария Елизабета Сицилианска се омъжва за...