Продажбата на "Мистрал" на Русия предизвика брожение сред Латвия и Литва

12.02.2010 | 14:01
по статията работи: econ.bg
В понеделник (08.02.10) Франция официално обяви, че е съвсем близо до продажбата на военен кораб клас „Мистрал” на Русия
Продажбата на "Мистрал" на Русия предизвика брожение сред Латвия и Литва

 

Литва и Латвия „изстреляха първия залп” срещу сделката между Франция и Русия за военен кораб клас „Мистрал”, който Париж се готви да продаде на Москва, предаде EUobserver.

„Научихме за сделката от медиите. Ако партньорите ни в ЕС и НАТО се бяха консултирали с нас за продажбата, със сигурност щеше да има здравословен ефект върху духа на солидарност в двете организации”, каза литовският министър на отбраната Раза Юкневичиене. Тя добави, че ще повдигне въпроса по време на срещата на европейските министри на отбраната в Майорка по-късно този месец.

Не толкова мек беше тонът на външния министър на Латвия Марис Риекстинс, който заяви: „Бихме искали да бяхме станали свидетели на съвсем друга поредица от събития по случая. Щяхме да сме по-подготвени, ако ни бяха съобщили по-рано или го бяха обявили публично”. Той отрече, че лобира за вето на НАТО върху сделката, но поиска по-обширен дебат преди продажбата да бъде завършена.

В понеделник (08.02.10) Франция официално обяви, че е съвсем близо до продажбата на военен кораб клас „Мистрал” на Русия. Корабът може да пренася до 900 души екипаж, 40 по-малки нападателни плавателни съда, 16 хеликоптера и да е команден център на щаб от 150 души.

Потвърждението за водените преговори идва точно след като през миналия септември Русия проведе военни учения в ексклава Калининград и в Беларус. Те бяха описани от естонски военен специалист като „сценарий за инвазия в Полша и Литва”. Тогава руският адмирал Владимир Висоцки наля допълнително масло в огъня с изявлението си, че ако Русия е разполагала с „Мистрал” през 2008 година, военният конфликт с Грузия е щял да бъде спечелен „за 40 минути”.

Ако продажбата на кораба завърши успешно, ще бъде първа по рода си между страна-член на НАТО и Русия. В ЕС не важат закони за забрана на продажба на оръжия от страните-членки, но има политическа декларация да не се продават оръжия на страни, които нарушават човешките права, представляват заплаха за регионалната стабилност или нарушават интересите в сферата на сигурността на съюзници на Европейския съюз.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...