Продажбите на дребно и инфлацията в САЩ се повишават слабо през февруари

15.03.2017 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха с 0,2% на месечна база
Продажбите на дребно и инфлацията в САЩ се повишават слабо през февруари
Снимка: под лиценза на creative commons

Продажбите на дребно и инфлацията в САЩ се повишиха слабо през февруари, оправдавайки прогнозите на финансовите пазари.

По данни на Министерството на търговията, продажбите на дребно се увеличиха на месечна база с 0,1% до 473,99 млрд. долара след растеж с 0,6% в началото на годината. Въпреки че това представлява тяхно най-слабо повишение от август 2016 година, комбинираните продажби на дребно през първите два месеца на годината нараснаха с цели 3,7% спрямо същия период на предходната година.

Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха с 0,2% на месечна база (при очаквания по-слаб растеж с 0,1%) след техен скок с 1,2% през януари, докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин, нараснаха с 0,2%, след като в началото на годината се повишиха с цели 1,1 на сто.

Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, се повишиха слабо с 0,1% (при очаквания за повишение с 0,2%), но след техен ръст от 0,8% месец по-рано (солидна възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,45). Важно е да се отбележи, че именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ, като днешната здрава възходяща ревизия на януарските данни предполага, че вътрешното потребление ще продължи да бъде основен двигател за икономическия растеж и през настоящата година. 

Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като потребителските разходи формират около 70% от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света, а самите продажби на дребно представляват около една трета от тези разходи. Трябва също така да се има предвид, че състоянието на вътрешното потребление (потребителските разходи) е сред важните фактори, следени от членовете на Федералния резерв, когато те оценяват дали икономиката е достатъчно силна, за да издържи едно повишение на основните американски лихви. 

Междувременно бяха представени и данни, показващи продължаващо засилване на потребителската инфлация в САЩ до близо 5-годишен връх.

Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през февруари с 0,1% спрямо януари, когато нарасна с 0,6%, показват данни на Департамента на труда на САЩ. На годишна база американската инфлация се ускори очаквано до 2,7% от 2,5% месец по-рано, достигайки най-високо ниво от март 2012 година.

В същото време основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) се повиши с 0,2 на месечна база и нарасна на годишна база с 2,2% след повишение с 2,3% през януари. Трябва да се има предвид, че основната инфлация задържа от известно време насам стабилно над целевото ниво на Фед от 2 на сто, което беше отчетено от американските централни банкери, когато те взеха решение на последното за миналата година заседание да увеличат федералната фондова лихва с четвърт процент до диапазон между 0,5% и 0,75%. Това устойчиво нарастване на инфлацията може да бъде взето под внимание и на днешното заседание на Фед на което се очаква ново вдигане на основната лихва с 0,25 пункта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...