Продължава да намалява износът ни към ЕС

08.02.2013 | 12:48
по статията работи: Теодора Пенева
През първите 11 месеца от 2012 г. вносът ни от страните-членки е нараснал с близо 9%
Продължава да намалява износът ни към ЕС

Износът на България за страните от Европейския съюз (ЕС) през периода януари - ноември 2012 г. е намалял с 3,1% спрямо същия период от предходната година. Това показват данните от последния анализ на Националния статистически институт (НСИ) за външната ни търговия с държавите-членки.

Износ

През този период износът ни към ЕС е в размер ба 22,1 млрд. лева. Основните ни търговски партньори са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция, Белгия и Испания. Експортът към тях формира 75,5% от общия за Съюза.

В рамките на месец ноември 2012 г. износът на България за ЕС е бил в размер на 2,2 млрд. лева. Това представлява спад с 2,7% на годишна база.

Внос

За сметка на износа вносът ни от страните-членки в рамките на единадесетте месеца от миналата година се е увеличил с 8,9% в сравнение със същия интервал от 2011 г. Общата му стойност е 27 млрд. лв. по цени CIF (costs, insurance and freight). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

Повишение е отбелязано и при вноса за ноември 2012 г. - с 3,6% спрямо същия месец от предходната календарна година. Той е на стойност 2,7 млрд. лв. по цени CIF.

Външнотърговско салдо

Външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) на България с Европейския съюз за периода януари-ноември 2012 г. е отрицателно. То е на стойност 4 913.4 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и е в размер на 3 854.5 млн. лева.

При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите единадесет месеца на 2012 г. най-голям ръст на годишна база е отбелязан в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (24,2%), а най-голям спад (26,4%) – при износа от сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)".

Най-голямо процентно увеличение при вноса от страните-членки е отчетено в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (48,4%), а намаление (с 8,4%) се наблюдава в сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...