По 2,45 лв. за мегаватчас без ДДС за достъп до електропреносната мрежа на страната ще плащат производителите на ток от слънцето и вятъра, която се изкупува по преференциални цени, ще плащат на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Това реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на свое закрито заседание днес. За ВЕИ производителите , различни от слънце и вятър, която се изкупува по преференциални цени, такса няма да има, пише iNews.bg.
От държавния регулатор обясниха, че такси се дължат от всички производители на електрическа енергия от възобновяеми източници, която се изкупува по преференциални цени, независимо от мястото на присъединяване. Производителите, присъединени към електроразпределителните мрежи, заплащат цените на операторите на тези мрежи, които ще ги превеждат на ЕСО.
Утвърдени са и цени за достъп до електроразпределителните мрежи на "ЧЕЗ Разпределение България” АД, "ЕВН България Електроразпределение” ЕАД и "ЕНЕРГО – ПРО Мрежи” АД за производители на ток, произведена от възобновяеми източници, която се изкупува по преференциални цени – 0,00 лв./ МВтч.
От комисията посочват, че предвид различаването на някои от приетите цени от определените през септември 2012 г. временни такси за достъп, се определят и компенсаторни мерки. Те ще отразяват различните случаи, произтичащи от решението за окончателни цени. Целта е ДКЕВР да възстанови вече направени разходи от различните производители, както и да обезпечи доказаните такива от ЕСО.
За производителите, присъединени към преносната мрежа на електроенергия оператор в случаите, когато окончателната цена е по-ниска от временната, ЕСО ще възстанови разликата на производителите на ток от вятър и слънце, продаващи по преференциални цени, за периода от 14.09.2012 до 13.03.2014г. В случаите, когато окончателната цена е по-висока от временната, то производителите възстановяват на ЕСО разликата.
В случай, че окончателната цена е по-ниска от временната, електроразпределителното дружество ще възстановява разликата на производителите на ток от вятър и слънце и ще превежда на ЕСО окончателната цена за достъп. В случай, че окончателната цена е по-висока от временната, производителите на ток от вятър и слънце ще възстановят разликата на електроразпределителните дружества, а те – на ЕСО.
Срокът за изпълнение на компенсаторните мерки е до 15.04.2014 г.
Междувременно стана ясно, че регистрираните от държавния регулатор жалби за 2013 г. са се увеличили с между 35 и 45%. Всички без изключение са за високи сметки, основно на ток и парно.