Производствената активност в еврозоната е нараснала повече от очакваното през август, съобщава агенция „Блумбърг“. Основна причина за това е активизирането в Италия и Испания.
Индексът на производствената активност (PMI) е достигнал през миналия месец най-високата си стойност от повече от година насам - 51,4, показват данните на Markit Economics. За сравнение през юли стойността беше 50,3.
Окуражаващите данни идват в следствие на това, че еврозоната се завърна на пътя на растежа през второто тримесечие на тази година, слагайки край на рекордно дългата рецесия.
През август икономическото доверие достигна двугодишен връх. Индексът Stoxx Europe 600 се е увеличил с 2% през последните 2 месеца, а еврото е поскъпнало с 1,8% спрямо долара.
„Най-окуражаващо е това, че растежът е широкообхватен, като PMI не се е увеличил единствено във Франция“, коментира Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Данните показват още, че Германия, Холандия, Австрия, Испания и Италия регистрират най-голямо увеличение на производствената активност за последните 2 години. Облекчаване на производствения спад има дори и в Гърция.
В Италия основната причина за ръста в производството са многото нови поръчки, които са довели и до увеличаване на износа. Това затвърждава тезата на министър-председателя Мариано Рахой, че износът ще помогне на страната да излезе от рецесията.
„Гледайки напред в бъдещето, надеждата за производителите е, че сегашното растящо доверие в повечето страни от еврозоната ще насърчи бизнеса да инвестира повече и потребителите да харчат повече, главно за трайни стоки“, твърди Хауърд Арчър, главен икономист за Европа в IHS Global Insight в Лондон.
Един от най-големите производители на коли - Daimler AG, регистрира рекордно високо производство на Mercedes-Benz през първата половина на годината, заявиха от компанията. Европейският пазар на автомобили, който шеста поредна година спада, най-после се стабилизира.
Въпреки това Европа продължава да страда от продължаващата вече четири години дългова криза и рекордната безработица от 12,1% през юли. Младежката безработица също се е увеличила до 24%.
Безработицата е и основната причина анализаторите на „Блумбърг“ да прогнозират икономическо забавяне в размер на 0,1 за третото тримесечие.