На срещата си, провела се по-рано през месеца във Виена, петролният картел ОПЕК реши през следващата година да увеличи производството и вече работи в тази посока. През ноември Организацията на страните износителки на петрол се покачи с 230 100 барела дневно, достигайки 31,695 милиона барела на ден. Това е най-високата стойност на производството от картела от април 2012 г. насам, напомня Bloomberg.
Производството на петрол от страна на Саудитска Арабия – която е най-големият производител в картела и която защитаваше приетата стратегия за запазване на нивата на производство, въпреки настояването на някои от по-бедните страни членки за намаляване на добива – регистрира лек спад, но той беше компенсиран от рязкото покачване на добива от Ирак. Страната увеличи производството си с 247 500 барела дневно до 4,3 милиона барела дневно. Същевременно производството в Саудитска Арабия спадна с 25 500 барела дневно до 10,13 милиона барела дневно през ноември. Така в края на миналия месец ОПЕК произвеждаше с 900 000 барела дневно повече, отколкото ще е прогнозираното търсене на петрол през 2016 г.
В контекста на увеличаването на предлагането, бенчмарковият сорт брент се срина до най-ниската си стойност за последните 6 години, търгувайки се при цена от около 40 долара за барел. Увеличаването на производството от картела ще доведе до спад от 380 хиляди барела дневно от производителите, които не членуват в ОПЕК. Така производителите извън картела ще добиват по 57,14 милиона барела дневно, сочат прогнозите на ОПЕК. Половината от този спад ще бъде в САЩ, твърдят от организацията.
Не всички страни от картела подкрепиха решението на Саудитска Арабия за увеличаване на нивата на производство през идната година. На срещата на ОПЕК, която се състоя на 4 декември във Виена, Венецуела, Алжир, Иран и Еквадор настояха за намаляване на производството, предаде Bloomberg, позовавайки се на трима източници, които са пожелали анонимност.