Производството на тънки торбички е трудно и скъпо

19.10.2011 | 18:11
по статията работи:
От Българската асоциация "Полимери" отчетоха намалено използване на полиетиленови торбички от началото на месеца
Производството на тънки торбички е трудно и скъпо

Автор на статията: Деляна Петкова ( deliana.petkova@3bay.bg )

Хората не знаят, но суровината за тези толкова тънки торбички е скъпа, а те много лесно се рециклират. Това коментира днес изпълнителният директор на Българската асоциация "Полимери" (БАП) Антоанета Перникова.

Тя участва в пресконференция, свързана с влязлата от началото на месеца наредба, която цели ограничаването на употребата на тънките полиетиленови торбички. Обект на наредбата са пликчетата с дебелина до 15 микрона, като продуктовата такса за тях е 15 стотинки. Над тази дебелина продуктова такса не се дължи.

Производството на тънките торбички е много трудно, но за сметка на това се рециклират многократно – до 27 пъти с малко добавяне на свеж полиетилен. Това обясни от своя страна Александър Владимиров – управител на един от производителите на замърсяващия в голяма степен околната среда продукт „Мегапорт“.

Като положителна тенденция след въвеждането на новата наредба беше посочено намалената употреба, информира iNews.bg.

У нас не се прави повторна преработка на нито един продукт – не само на пластмасите. В същото време почти всички производители на торбички могат да рециклират и го правят с вносна "суровина".

Колкото и парадоксално звучи – внасяме бали с продукти за рециклиране от Саудитска Арабия“ коментира Йордан Вълков от "Еднократна употреба". Проблемът при събирането на пластмаси е, че различните видове не могат да се смесват, т.е пликове, пластмасови шишета и т.н трябва да се съберат отделно. "И в Саудитска Арабия, където не дават на жените да шофират, събират разделно", коментира експертът.

Според него хартиените торбички не са решение на проблема, защото тяхното производство е 5-6 пъти по-енергоемко: „Така, те пак съсипват околната среда, въпреки че по-лесно се разграждат".

От БАП обърнаха внимание още, че са поискали от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да има гратисен период за проверка дали се изпълняват предписанията в наредбата. Целта е малките търговски обекти, които са се запасили с такива торбички, да ги продадат.

По време на днешното събитие беше обяснено, че са извършвани проверки от хора, които са се представяли за инспектори, и са заплашвали собствениците на търговски обекти със солени глоби. От Асоциацията предположиха, че в случая става дума за псевдопроверители.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...