Софийската районна прокуратура върна на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" изпратения от нея сигнал за констатирани системни неизплащания на трудови възнаграждения на работници и служители в 11 предприятия в страната. Това съобщиха от прокуратурата.
Прокуратурата не е компетентна да се произнася за нарушения на трудовото законодателство.
В случая ИА "Главна инспекция по труда" не е сезирала прокуратурата с конкретни данни за извършено престъпление от общ характер. Именно агенцията е компетентният орган, който следва да ангажира административнонаказателната отговорност на работодателите, посочват от прокуратурата.
В Главна инспекция по труда все още не са получили писменото становище на прокуратурата по сигнала за неплатените заплати, съобщи БТА, поззовавайки се на пресцентъра на инспекцията. От там отказаха да правят коментар преди да се запознаят със становището.
ГИТ продължава проверките, съобразно правомощията на инспекцията.
11-те фирми, за които прокуратурата беше сезирана, дължат заплати на служителите си за повече от три месеца. Това са "Дейтрон" ООД, "Курортно строителство" ООД и "Интернешънъл паур секюрити" ООД в област Варна, в област Кърджали нарушителят е "Булгатекс" ООД-Ардино, в Монтана - "Армилес-2004 ООД-Берковица, в Пазарджик - "Сокола" АД - Пещера, в Плевен - "Автобусни превози" АД. Нарушителите на трудовото законодателство в област Пловдив са "Ален Мак" АД, "Мостстрой" АД, в област Русе - "Прециз Интер Холдинг" АД и в София - "Мостстрой София" АД. Повече по темата ще откриете тук.