До 30 хил. лева глоба и арест за шофьорите, които карат пили, поиска зам. главният прокурор Валери Първанов. Това стана на представяне на годишния доклад за дейността на държавното обвинение през 2009 г. От него става ясно, че само за миналата година 12 000 души са били осъдени за шофиране в нетрезво състояние.
„Тези, които карат пили, не следва да минават през наказателните съдилища. Те трябва да получават „честитки" за 10, 20 или 30 хил. лева и да им бъде отнемана колата. Това е единственият начин българският гражданин да разбере, че трябва да спазва определени норми", заяви Първанов.
Говорителят на главния прокурор Стела Кожухарова, обясни пък, че би било редно в сила отново да влезе член от Закона за движение по пътищата, който през 1992 година гласял, че всеки, който кара пил, следва да прекара 10 денонощия в ареста. При повторно нарушение наказанието нараствало на 15 дни плюс полагане на общественополезен труд, съобщи в. "Монитор".
„Представете си един пиян шофьор, който бъде свален от новото му БМВ изадържан в ареста за 15 денонощия, след което бъде накаран да положи общественополезен труд, като да мете улиците на София например. Дали ще се качи отново пиян на колата? Това не са нови неща. В България ги е имало и те са били по някакъв начин ефективни", обясни Кожухарова.
Не е ясно дали тези законодателни промени ще станат факт и кога ще влязат в сила. Според магистратите обаче подобно решение би облекчило съдебната система.
В момента действащото законодателство предвижда наказание до 3 години лишаване от свобода за шофьорите с над 1,2 промила алкохол в кръвта. В много голям процент обаче съдът налага само глоба или пробация.
Валери Първанов даде пример и със съседните ни Гърция и Сърбия, където за превишена скорост с 50 км в час над знака се налага символична глоба, но тя е съпътствана и с 15-дневен престой в ареста.
Вчера стана ясно още, че прокуратурата у нас е спряла 81 000 дела през 2009 годна. От тях едва 1000 са с известен извършител.
Държавното обвинение отчете още и лек спад при разкриваемостта за миналата година. Цифрите сочат, че са разкрити 48% от престъпленията. Този процент пък се постигал благодарение на огромния брой дела за шофиране в пияно състояние и за катастрофи, тъй като разкриваемостта при тях е близо 100%. Първанов призна, че без тези дела процентът ще падне на 17-18. Делата срещу организираната престъпност пък са се увеличили с 41. Така те стават 142 за миналата година, срещу 101 за 2008 година.