Прокуратурата оспори забраната на Динов за земеделие в защитената зона "Калиакра"

14.08.2017 | 16:25
по статията работи: econ.bg
Основният мотив за прокурорското оспорване е това, че преди да наложи забраната министър Димов не е установил със сигурност точно къде се намират понто-сарматските степи, чието опазване се цели
Прокуратурата оспори забраната на Динов за земеделие в защитената зона "Калиакра"
Снимка: под лиценза на creative commons

Върховната административна прокуратура (ВАП) протестира забраната за земеделие и други дейности в части на защитената зона "Комплекс Калиакра", наложена от министъра на екологията Нено Димов.

Държавното обвинение не е оспорило частта от заповедта, с която се забранява строителството в защитената зона, защото то по определение изменя трайно субстанцията. Различно е обаче положението при обработване на земята, защото предназначението на земеделските земи е за производство на растителна продукция и паша на добитък по начин, неувреждащ почвеното плодородие и здравето, и то не трябва да се забранява. В прокурорския протест се посочва, че земята не е "обречена" да се покрива със сгради и строителството неминуемо я уврежда, но това не важи, по правило, за земеделските дейности. Те са в "неразривна връзка с нормативноустановената предопределеност на земята и реализирането на законопризнати възможности аксиоматично не води автоматично до увреда".

Основният мотив за прокурорското оспорване е това, че преди да наложи забраната министър Димов не е установил със сигурност точно къде се намират понто-сарматските степи, чието опазване се цели.

Това означава, че при издаването на заповедта не е спазен принципът за истинност, както и изискването за добросъвестно упражняване на правомощията на административния орган, се посочва още в протеста.

Освен това в него се изтъква, че заповедта на екоминистъра е издадена в изпълнение на решение на Съда на ЕС, с което са установени нарушения в защитената зона "Калиакра", но всъщност от акта на съда в Люксембург се разбира, че той признава за такива не земеделски дейности, а вече извършени строителства.

През юли Нено Димов забрани извършване на редица дейности в част от защитена територия "Комплекс Калиакра", където има понто-сарматски степи. Това обаче породи протести на земеделци, рибари и представители на туристическия бранш от крайморска Добруджа заради опасения, че рестрикциите в териториите от "Натура 2000" ще засегне поминъка им. Забраната всъщност важи за много малка площ, която е предимно държавна площ и не забранява земеделие в Добружда. Заради протестите премиерът Бойко Борисов първоначално се закани да отмени заповедта, но след среща на засегнатите страни и институциите в Министерски съвет забраната остана.

Решенията на Европейския съд задължават България да възстанови унищожените степи и коридори за миграция на птици, като демонтира ветрогенератори и голф игрище, защото българското правителство ги е разрешило незаконно. Ако България не се съобрази със съда, първоначалната глоба може да е 1.5 млн. евро, а всекидневната - 20 хил. евро до отстраняване на нарушенията. От Еврокомисията са ни дали срок до края на септември да е приет въпросния оспорван план за управление и в него да са разписани мерките за предотвратяване на увреждане на защитените територии.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...