Българският хелзинкски комитет предяви иск по Закона за защита от дискриминация срещу прокуратурата заради отказ да се разследват 75 смъртни случая и неопределен брой телесни повреди на деца с умствени и физически увреждания в домовете, предаде БГНЕС.
От комитета твърдят, че това бездействие е форма на дискриминация, основана на уврежданията и институционализацията на децата, че прокуратурата не защитава техните живот и здраве от евентуална престъпна немарливост на персонала с такава грижа, каквато би проявила, ако умираха или се осакатяваха здрави, неинституционализирани деца.
Има домове, в които изобщо няма лекар, в други един лекар се грижи за над 40 деца. В някои домове за пет години умират 20 деца. Това е детска смъртност, която е в пъти по-голяма от общата за всички деца в България, заяви адвокат Маргарита Илиева от БХК.
Делото се води лично от организацията БХК в името на множеството засегнати деца и в обществен интерес. На 11 февруари 2010 г. се проведе първото заседание. В близо двадесетте писмени откази, заради които се води делото, прокурорите сами констатират множеството смърти и телесни повреди на децата, както и редица дефицити на грижата за тях в домовете. Въпреки това обаче те отказват да образуват досъдебни производства по случаите, без да са изяснили дали смъртите и травмите на децата не са обусловени от престъпно тяхно занемаряване и пренебрегване от страна на служителите.