Прокуратурата се възпротиви на наредба на здравното министерство, която нарушава правата на пациентите. От държавното обвинение настояват да бъде отменена практиката всеки, който напусне болницата преждевременно по собствено желание, да плаща сам за лечението си. Вече има и заведено дело във Върховния административен съд (ВАС), пише в. "Труд".
Става дума за изречение от декларацията, която пациентите подписват, когато сами решат да напуснат от болницата, което гласи:
"Наясно съм, че следва да заплатя всички извършени медицински действия, процедури, изследвания и други, в случай че с напускането си създавам пречка за заплащане от страна на здравната каса, Министерството на здравеопазването и други на осъществената ми до момента от болницата медицинска помощ".
При системата на клиничните пътеки, по които лечението продължава точно определен брой дни, това на практика означава, че всеки, напуснал сам, ще трябва да плати, въпреки че е осигурен и му се полага безплатна помощ.
Според прокуратурата така се нарушават основни права на пациентите, залегнали в конституцията. А именно, че никой не може да бъде подлаган на принудително лечение, както и че у нас здравното осигуряване гарантира достъпна медицинска помощ.
През май месец прокуратурата е поискала здравното министерство да отмени декларацията, но е получила отговор от служебния министър проф. Николай Петров, че "не счита за целесъобразно" да го направи. Още не е известно каква позиция ще вземе сегашното ръководство на ведомството.
Практиката да се плаща при отказ за лечение бе въведена, когато здравен министър беше д-р Стефан Константинов.