Икономическата парламентарна комисия е подготвила пакет от промени в банковите закони, които ще улеснят взимането на кредити при по-добри условия за клиентите. Това съобщи заместник председателят на комисията Румен Гечев, цитиран от БНР.
Сред предложенията на депутатите е ипотекираните жилища, които са иззети от неплатежоспособни платци, да се продават на пазарни цени, а не както е досега на цени, определяни от съдия-изпълнител.
„Кредитополучателят, в случай че той няма възможност да изплаща кредита по каквито и да било причини дългосрочно, той, разбира се, губи жилището си. Но искаме продажбата на жилището да започне от равнище, при което клиентът и банката са си стиснали ръцете“, коментира Румен Гечев.
Проектозаконът предвижда наказателната лихва при предварително погасяване на заема да бъде под процент, което на практика позволява да се реагира пазарно на банковите условия:
Един от сериозните проблеми за кредитополучателите - примерно теглили сте кредит при 15 на сто лихва преди години, в това число ипотечен, сега лихвата е слязла на 10 процента. В момента клиентите на банките не могат да си променят кредита. Те трябва да изплащат до живот с тази банка. Сега, когато тази наказателна лихва, условно казано отпада или е близко до нулата, означава, че всеки кредитополучател, ако намери по-евтин кредит, той може да си изплати стария кредит и да изплаща при нови кредити.
Още в началото на октомври стана ясно, че се готвят промени в Закона за банките. До внасянето на текстовете в Народното събрание бяха нужни обаче финални дискусии с Асоциацията на банките в България, с представители на Българската народна банка (БНБ) и с изпълнителните директори на търговски банки.