Промените в Закона за нотариусите няма да изсветлят сделките с имоти

09.03.2010 | 17:23
по статията работи:
Извършването на плащанията в планирания вид прави процеса по изповядване на сделката по-дълъг, обяснява депутатът Николай Пехливанов
Промените в Закона за нотариусите няма да изсветлят сделките с имоти

С промените в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, които се очаква утре Народното събрание да приеме на второ четене, нотариусите ще получават такси и комисионни, но няма да носят отговорност за сделката. Това се посочва в позиция на зам.-председател на парламентарната комисия за регионално развитие и благоустройство Николай Пехливанов. Той допълва, че промените, които са били внесени от управляващото мнозинство между двете четения, не допринасят за осветляването на сделките и спирането на прането на пари.

Между първо и второ четене на тестовете внесох промени в законопроекта, с които целях всички затруднения по сключването на сделките да бъдат компенсирани с поемането на отговорност от страна на нотариусите. Считам за редно те да извършват проверки за тежести върху имота, обект на сделката, което е изцяло в интерес на гражданите и особено болна тема в период на криза, когато броят на измамите нараства. Въпреки първоначалните сигнали от страна на Камарата на нотариусите, че предложението може да се обсъжда и приема, Комисията по правни въпроси в парламента отхвърли това предложение, с което още веднъж потвърди, че промените обслужват лобито на нотариусите.  Това посочва още в позицията си Пехливанов.

Специалните сметки, които нотариусите трябва да открият, създават предпоставки за допълнително облагодетелстване чрез получаване на комисионни. Вече започва конкуренция между банките за привличане на максимален брой такива специални сметки, движенията на средства по които е гарантирано, а от там и банковите такси, алармира още депутатът от "Атака". Той обяснява още:

В период на криза, когато броят на сделките с недвижими имоти драстично намаля и всички страни в процеса плащат висока цена за негативните икономически условия, нотариусите не просто гарантираха своите високи приходи, но натовариха с допълнителна тежест българските граждани. Всичко това можеше да се избегне, ако по време на създаването на текстове, се търсеше диалог.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...