Инициативата JESSICA* ще бъде насочена пилотно в седем града на България, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на откриването на дискусия "Инвестиционни
възможности в рамката на инициативата JESSICA. Постигнат напредък и следващи стъпки”, информира агенция "Фокус".
Първият одобрен проект е за Общинския пазар в Стара Загора. Проектът за Женския пазар в София пък е на финална фаза.
"Виждам движение, което е изключително положително. Това ще ни даде възможност да видим как на практика ще прилагаме JESSICA", заяви Павлова. Има ресурс от 160 милиона лева, с който може
да бъдат реализирани проекти, свързани с градското развитие - ледени пързалки, спортни съоръжения, развлекателни центрове, лунапаркове, допълни тя.
"Финансови инструменти като JESSICA дават възможност европейските средства да бъдат предоставени на частния сектор и при изключително добри условия да инвестираме в проекти, които генерират
приходи, но също така променят облика на градовете", заяви Павлова. Според нея е важно инвестициите да се върнат в период от 10-15 години.
По думите ѝ България е една от десетте страни, които прилагат този инструмент пилотно, и една от страните със сравнително бърз напредък в инициативата.
*JESSICA (Съвместната европейска подкрепа за устойчиви инвестиции в градските зони) е инициатива на Европейската комисия, разработена със съдействието на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ). Тя подкрепя устойчивото градско развитие и възстановяване посредством механизми за финансов инженеринг.
Държавите от ЕС могат да изберат да инвестират част от отпуснатите им европейски структурни средства в револвиращи фондове, за да помогнат за рециклирането на финансовите ресурси, в резултат на което да се ускори инвестирането в европейските градски зони.