Протест и литературно четене в защита на българските библиотеки

09.11.2011 | 16:54
по статията работи: Теодора Пенева
Съвременни български писатели подкрепиха Националната кампания за възраждане на библиотеките
Протест и литературно четене в защита на българските библиотеки

Мирен протест се проведе днес пред Министерския съвет (МС) под патронажа на Националната кампания за възраждане на библиотеките. В рамките му някои от известните съвременни български писатели организираха литературно четене.

Протестът започна около 11:30 часа. Дотогава се бяха събрали автори, медии и хора с гражданска позиция, които скандираха със самодейни плакати. На тях се четяха лозунгите "Достъпът до знание е наше право", "Няма знание без книги" и "Библиотеки без книги - нация без знание".

img_6706_800

Снимка: Econ.bg

Литературното четене беше открито от наскоро удостоения с Европейска литературна награда Калин Терзийски. Той застана на импровизирана трибуна с надпис "Къде са ни книгите?" и след кратко предисловие започна да кани един по един своите колеги.

Иван Кулеков, Емил Йотовски, Диана Маркова, Пепа Витанова и други автори представиха своите специлно написани за случая или тематично сходни произведения. Водещият на предаването "Библиотеката" Андрей Захариев прочете откъс от статията си "Идва ли краят на книгата в класическия й вид?", която предстои да бъде публикувана в популярно списание.

Остри провокации към управляващите бяха отправени от протестиращите с известен творчески патос.

Някои от тях позираха пред журналистите с картонени маски с лика на културния министър Вежди Рашидов. Такава си сложи и Калин Терзийски - за да се чувстват участниците "подкрепени от институциите".

img_6656_800

Снимка: Econ.bg

Ясен Асенов, създател на "София Поетики", от своя страна каза, че предмет на упреци трябва да бъде главно премиерът.

"Той трябва да научи своя втори урок. Първият му беше предаден от финансовия министър Симеон Дянков - че по време на криза трябва да се инвестира в инфраструктура. Вторият урок, който ще получи от нас, е, че по време на криза трябва да се инвестира в образование, наука и култура", каза поетът.

След литературното четене Калин Терзийски прочете на глас Отвореното писмо, насочено към минитър-председателя. След това представителите на Асоциация "Българска книга" (АБК) влязоха в сградата, за да връчат на Борисов изготвена от тях протестна петиция.

От месец септември организацията събира подписи на недоволни от положението на българските библиотеки граждани. Тогава стана ясно, че от 2008 г. насам не е извършвано финансиране по програмата "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност". По тази причина от година и половина не е постъпила нито една книга в 90% от българските библиотеки.

Към кампанията се присъединиха Софийският университет "Св. Климент Охридски", Техническият университет във Варна, Асоциация "Родители", Институтът за български език към БАН, Институтът за литература към БАН, Институтът по балканистика и Българската фармацевтична студентска асоциация.

Петицията трябваше да бъде връчена още в началото на месец октомври, но тогава протестът беше отложен заради посещението на бразилския президент с български корени Дилма Русеф. От АБК коментират, че това забавяне може би е било за добро, тъй като е дало възможност да се съберат повече подписи.

Общо над 20 000 души са се подписали на хартия и около 3 000 - в онлайн варианта на сайта Peticia.com, където е публикувано въпросното Отворено писмо.

Петицията е на второ място сред най-популярните петиции в интернет. Създадена е и група във Facebook със заглавие "Национална кампания за възраждане на библиотеките".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...