На протест срещу некоректни работодатели излязоха днес пред Народното събрание служители от фалиралата фирма "Пикадили", както и от други компании. При фалита й на улицата останаха 700 души, като според тяхната представителка Веселина Иванова, не са изплатени близо 2 милиона лева към тях.
Към протеста се присъединиха също служители от други фирми, като "Макс Телеком", миньори от Бобов дол, шивачки от Дупница и др.
"Първо започнахме да протестираме за неизплатените ни заплати, но сега вече едва ли има такава вероятност, каза пред Канал 3 Веселина Иванова. "Сега вече искаме да бъдат наказани тези, които оставиха толкова много семейства на улицата без заплати, със запори. В декларация сме изброили 15 точки, към нас се присъединяват "Макс Телеком", миньорите от Бобов дол, шивачките от Дупница, от хлебозавод Велико Търново. Подкрепят ни всички в нашето положение.
Искаме изплащане на заплатите, обезщетения на отпуски, внасяне на сумите за пенсиониране, запорите към съдия-изпълнител. Повечето от нас не сме си получили и трудовите книжки, не знаем къде изобщо са те. От март не са внасяни никакви здравни осигуровки."
„Безобразие е да работиш без да ти плащат. От началото на тази година има 435 жалби. От тях над 30 са колективни”, каза в предаването „Здравей, България” омбудсманът Мая Манолова.
По думите й, за да се решат тези проблеми, тя и екипът й са внесли законодателни промени. „Едно от предложенията е забраната да бъде продадена фирма преди да са изплатени заплатите на служителите”, даде пример Манолова.
Второто важно решение според нея е създаването на работещ механизъм и парите, които се събират във Фонда за гарантиране на вземанията да се дават на работниците на фалиращи предприятия. „В момента държавата си стиска тези пари. Този Фонд не си изпълнява функциите. Ако той работеше нямаше да има такова напрежение”, смята тя.