Протести на екозащитници и жители на планински селища

11.03.2011 | 14:47
по статията работи: Апостол Апостолов
Екозащитниците: "Рила ни е мила - Нона, не!". Хората от Банско, Разлог, Паничище, Добринище и Сапарева баня поискаха да не им се съсипва поминъкът с изменения в "Натура 2000"
Протести на екозащитници и жители на планински селища

От мястото на събитието: Апостол Апостолов. Редактор: Лили Бончева

Под звуците на фолклорни ритми днес в близост до сградата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на столичната улица "У. Гладстон" се проведоха едновременно протест на прородозащитници и контрапротест на хора от населени места в близост до Рила и Пирин - основно от Банско, Разлог, Паничище, Добринище и Сапарева баня.

По същото време заседание провеждаше Националният съвет по биологично разнообразие, който е консултативен орган към министъра на околната среда и водите. Сред предложенията, които съветът разгледа, са разширение на съществуващи и определяне на нови места за опазване на дивите птици, както и предложението на БАН за определяне на защитена зона "Рила-буфер" за опазване на природните местообитания и дивите птици.

Природозащитниците, които бяха неколкократно по-малко от своите опоненти, настояват като защитени зони към мрежата "Натура 2000" да бъдат включени буферните зони около националните паркове, в пълния им размер, тъй като са важни за опазването на видовете в тях. Освен това те искат разширяване на защитената зона за птиците на Калиакра, както и фирмата "Главболгарстрой" да спре да бетонира връх Ком.

В същото време основните искания на около 600-те контрапротестиращи от селищата в близост до Рила и Пирин, са свързани със създаването на условия за развитие на туризма в техните населени места.

Екозащитниците и хората от населени места в близост до Рила и Пирин си дадоха среща под прозореца на екоминистъра Нона Караджова.

Основният ни протест е, че с измененията по „Натура" се забранява в района на Паничище строителството на писти и литфове. Това са съоръжения, които не пречат на природата, заяви за Econ.bg Райко Пенев, преподавател в ски школа в курортния град. В защитените райони не искаме да изграждаме пътища за автомобили.

Предложението на хората е да се намали обемът на териториите в страната, които попадат в "Натура". Според протестиращите жители, към момента 30% от териториите у нас попадат в защитената програма, докато в Европа тези територии са около 10%. Хората искат да не им се отнема правото на основния поминък - туризма, каза още Пенев.

От другата страна на барикадата бяха се събрали около 20 души екозащитници. От Центъра за зелена икономика заявиха, че искат развитие на семейния екотуризъм, а не безразборно строителство, каквото има в момента.

Това, което се случва по Черноморието и Банско, е грандоманско строителство, заяви Васил Къдринов от центъра. Нямаме нужда от изграждане на още писти, смята той.

Нашите искания са около Рила да бъда създаден защитен буфер, в който да бъде включена местността "Трещеник". 4 години тази зона не се приема и започваме да се съмняваме за корупционни интереси, каза още екозащитникът.

Протестиращите екозащитници заявиха, че ако исканията им не бъдат приети, те ще сезират Европейската комисия.

Самият факт, че в центъра на София са се събрали толкова много хора от планински общини, показва, че този проблем е много важен за местното население. Не можем да говорим само за защитени територии, Натура 2000 и да не мислим как да развиваме планинските общини като Банско, Разлог, Смолян, Сапарева баня. Това коментира на Econ.bg кметът на Банско Александър Краваров. Повече няма какво да се обсъжда. Искаме да бъде променен планът за управление на Пирин и Рила, заяви той.

Поредният протест показа, че с еколозите не може да се комуникира. Към момента конкретни мерки не сме представили. Ако правителството приема плана, ще седнем с еколозите и ще обсъдим различията. Едва тогава би следвало еколозите да започнат да защитават техните интереси, коментира още кметът на Банско.

Докато хората - протестиращи и контрапротестиращи, изразяваха позициите си, Националният съвет за биологично разнообразие приключи заседанието си. Органът отложи разглеждането на защитена зона "Рила-буфер" за включването й в "Натура 2000", съобщи пред журналисти след заседанието на консултативния орган заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.

Взети бяха решения за разширение на съществуващи и определяне на нови места за опазване на дивите птици за общо седем защитени зони, които обхващат 244 935 хектара:

  • Защитена зона "Рилски манастир" - осигурява съвпадение на границите за защита на птиците и границите за защита на местообитанията с обхват 25 833 ха;
  • Защитена зона „Българка" - също се осигурява съвпадение на границите за защита на птиците и границите за защита на местообитанията с обхват 23 966 ха;
  • Защитена зона „Западни Родопи" - разширение с 61 389 ха;
  • Защитена зона „Ломовете" - разширение с 29 930 ха.;
  • Защитена зона „Пирин Буфер"- нова зона с обхват 31 801 ха.; 
  • Защитена зона „Централен Балкан Буфер" - нова зона с обхват 71 984 ха;
  • Зона за местообитанията „Остров Вардим" - осигурява съвпадение на границите за защита на птиците и границите за защита на местообитанията с обхват 1167 ха.

Предстои зоните да бъдат предложени за утвърждаване от Министерския съвет.
С приемането на тези предложения площта на мрежата от защитени зони за птиците се увеличава с 2.2% от националната територия, или покритието на мрежата от защитени зони за птиците става 22,6 % от територията на страната, съобщиха от МОСВ. Тъй като в основната си част тези предложения се припокриват със съществуващи защитени зони за местообитанията, общото покритие на мрежата "Натура 2000" със сегашното разширение става 34,34%. Така, България увеличава от 89 на 98% територията на първоначално предложените зони за опазване на птици (т. нар. орнитологично важни места) и практически покрива изцяло европейските изисквания във връзка с наказателната процедура за недостатъчност на защитените зони за птиците по НАТУРА 2000, започнала срещу страната ни през 2007 г.

"Националният съвет не може да работи под този натиск, който в момента се оказва върху структурата и министерството, затова разчитаме специалистите да се разберат помежду си и да не бъдем ние тези, които решаваме споровете между тях" - коментира зам.-министър Евдокия Манева след заседанието.

Разглеждането на предложения проект на "План за действие на царския орел (Aquila heliacа) в България 2011 - 2020", изготвен от Българското дружество за защита на птиците в рамките на LIFE+ проект, също беше отложено за следващо заседание, за да се извърши необходимата съгласувателна процедура, предвидена като задължителен елемент от нормативните документи.

-----------------------------------------

Трябва да се отчете, че днес сред протестиращите имаше 9-10-годишни деца, от чиито уста излизаха такива нецензурни слова по адрес на правителството, че и каменните статуи около площад "Славейков" биха почервенели от неудобство. Наред идва въпросът - тези деца не са ли на училище, вместо да подскачат с думите "Мутрите ни управляват" и "Нона да си ходи!".

Подобен случай имаше през лятото на миналата година в Несебър покрай протестите за незаконното строителство в Стария град. Седмици наред се проверяваше дали е имало колективно водене на ученици на протеста. Тогава със задачата се зае Регионалният инспекторат по образованието. Може би същата структура е отново време да си каже тежката дума.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...