На планиран протест ще излязат днес участници в гражданската инициатива "Да спасим Иракли", информира БТА. Протестиращите ще се съберат от 18:30 часа днес (14 януари 2012 г.) пред сградата на Народното събрание.
Повод за недоволството на хората е започналото строителство на комплекс от 30 къщи на територията на защитената местност, обясняват в пресрелийз до медиите от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
На мястото трябва да бъдат вдигнати 9 ваканционни бунгала на един етаж и 5 - на два етажа, както и 3 склада с басейни. Това е посочено на информационната табела, поставена на обекта. Според нея строителството е започнало на 2 ноември 2012 г.
От "За да остане природа в България" искат пълна проверка на съответствието на новия строеж на Иракли с разрешителното по оценката за съвместимост, за незасягане на плажната ивица "и за санкционирането на тези, които са си позволили да правят изкопно-насипни дейности на т.нар. ембрионални дюни". Въпросните терени са част от списъка "Натура 2000". Природозащитниците настояват да се провери за изсичането на дървесната растителност, както и за строителството на незаконно заведение до плажната ивица.
От своя страна собственикът на земята и инвеститор на новостроящото се вилно селище Добрин Иванов заяви, че няма намерение да бетонира плажната ивица. По думите му обектът ще бъде екоселище от затворен тип.
Иванов е собственик на фирмата възложител "Емона ЕООД". Според гражданската инициатива "Да спасим Иракли" проблемът е, че съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие терените би трябвало да бъдат изключителна държавна собственост и съответно строителството на плажа и дюните да е забранено.
По план протестиращите ще се съберат в 17:30 часа при паметника на Патриарх Евтимий. В 18:00 часа шествието ще тръгне по ул. "Граф Игнатиев", после по ул. "Раковски" и по бул. "Цар Освободител", за да стигне до Народното събрание. Протестът е с подадено уведомление до общината, уточняват от "За да остане природа в България".
Междувременно на пресконференция днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова заяви, че директорът на Регионалната инспекция (РИОСВ) в Бургас Бойчо Георгиев е основал решението си за застрояване на дюните в Несебър на база решения от предишния директор. Това предаде Агенция "Фокус".
Никъде в решението за строеж, което е имал Георгиев, не фигурира думата "дюни". Земите там фигурират като горски фонд, заяви Караджова и добави: "Директорът на РИОСВ не е разследващ орган, за да разследва скиците".
През декември 2012 г. е внесена преписка за промяна на инвестиционното предложение за строеж в спорните територии в Несебър, което е многократно по-малко от обявеното по-рано, обясни екоминистърът. Плътността на застрояване е намалена от 50% на 34%, височината на сградите - от 15 м на 7 м, а легловата база - от 12 000 на 1800 легла.
Нона Караджова посочи, че по преписката за строителството в Несебър нито веднъж не е имало съмнение.
Тя подчерта, че при подписването на решението за строеж от страна на настоящия ръководител на областната дирекция той се е опирал на решенията на предишния такъв. Цялата преписка е дадена на
прокуратурата.
Поста на Бойчо Георгиев беше поставен под въпрос в началото на миналата седмица заради скандала със строителството върху защитени територии край Несебър. Самата Нона Караджова заяви тогава, че се обмисля евентуалното уволнение на директора на РИОСВ, тъй като е допуснал извършването на нарушенията му. Тя добави, че преди да бъде взето решението за неговото освобождаване, Георгиев ще премине законовата процедура по установяване на вината му.