Протестът на Wikipedia се оказа резултатен

19.01.2012 | 12:34
по статията работи: Елица Елефтерова
Осем членове на американския конгрес се отказаха от подкрепата си за спорните законопроекти
Протестът на Wikipedia се оказа резултатен
Снимка: Sxc.hu

Протестът на Wikipedia и някои сходни интернет сайтове се оказа резултатно начинание. Осем членове на американския конгрес се отказаха от подкрепата си за двата спорни законопроекта срещу интернет пиратството. Сега прокарването им изглежда все по-невероятно.

Малка победа за свободата в интернет. Американски законодатели - както демократи, така и републиканци осъзнаха, че има нещо недомислено в двата закона. Без оттеглилите подкрепата си, приемането на новите закони е под въпрос.

Законопроектите предвиждат крайни мерки срещу споделянето в интернет и неправомерното използване на холивудски продукции. Двата документа предвиждат като крайна мярка блокиране на достъпа до определени интернет сайтове.

Вчера английският вариант на интернет енциклопедията Wikipedia, както и някои сходни интернет сайтове бяха частично недостъпни в знак на протест. Стотици протестиращи се събраха пред офисите на нюйоркските сенатори, призовавайки да се спрат "Законът за спиране на он-лайн пиратството" в Камарата на представителите и "Законът за защита на интелектуалната собственост" в Сената.

Според протестиращите, ако са успешни, тези закони не просто ще задушат иновациите и инвестициите в нови технологии, а ще разрушат непоправимо архитектурата на интернет и ще насърчат цензурата по света.

Не всички обаче са против законопроектите. Холивуд и музикалната индустрия, които подкрепят антипиратските мерки, се мъчат да спечелят отново общественото мнение. Сенаторът Крис Дод, емблематична фигура в Демократическата партия, е горещ поддръжник на законите срещу пиратството.

Според него "момчетата с камерите, със звука, гримьорите са здраво трудещи се представители на средната класа. Хора извън страната ограбват работата им. Тук някои твърдят, че законите противоречат на първата поправка. Нищо не е по-далече от истината", коментира Дод.

Дори и конгресът да одобри двата спорни законопроекта, президентът Барак Обама може да наложи вето над тях .

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...