През юли експортно ориентираната китайска икономика продължава да страда от тежката ситуация в световен мащаб. Правителството прави всичко възможно да подобри тази ситуация, но износът продължава да се свива, съобщава AFP. Стойността на износа през юли е 105,4 млрд. долара или спад с 23% спрямо същия период на миналата година, докладват митническите власти в страната.
По-слабият износ, разбира се, повлия на темпа на икономическото развитие на страната и през първото тримесечие ръстът на брутния вътрешен продукт е едва 7,1%. При настоящата икономическа ситуация малко държави могат да се похвалят с подобни резултати. За Китай обаче данните са тревожни - в периода 2003 -2007 година, както и за първите две тримесечия на миналата година страната отбелязваше експанзия с двуцифрени числа. Правителството заложи темп на икономиката от 8 на сто през тази година. Това ниво ще позволи създаването на достатъчен брой работни места и избягването на социална криза.
Все пак мракът не е толкова непрогледен. През месец юли има сериозен ръст на индустриалното производство - с 10,8% на годишна база, предаде ВВС. Продажбите в сектора „Търговия на дребно" пък се увеличават с над 15 на сто. Тези данни подсказват, че мерките на китайското правителство в подкрепа на вътрешното потребление дават резултат и страната може да се освободи от зависимостта си от износа на стоки.
Това, което притеснява Пекин, обаче е инфлацията. Цените на потребителските стоки продължават да падат. Анализаторите предричат, че в следващите месеци третата по големина икономика в света може да се окаже изправена пред проблемите на дефлацията.