Професионален орган ще администрира обществените поръчки

09.07.2014 | 17:05
по статията работи: Мина Стойчева
Нова специалност в университетите ще помогне на студентите да са по-подготвени за работа с поръчките
Професионален орган ще администрира обществените поръчки

Планира се създаването на самостоятелен професионален орган към Министерство на финансите, чиято основна задача ще е да администрира обществени поръчки в различни сектори. Това обясни правосъдният министър Зинаида Златанова по повод на мерките в Националната стратегия за развитие на сектора на обществените поръчки за периода 2014-2020 г.

„По този начин ще се постигне много по-голяма ефективност, изразходване на много по-малко бюджетни ресурси и по-голямо качество, както включително и по-голяма конкуренция“, обяснява вицепремиерът. В документа се предвижда също усилена работа по посока на централизираното възлагане на поръчки.

Според стратегията трябва да се положат усилия за въвеждането на електронен вариант на обществените поръчки, като по този начин ще се гарантира прозначността им, а и ще се улеснят кандидатите.

Стратегията изрично има за цел да гарантира и еднаквото третиране на българските участници и тези от държави-членки на Европейския Съюз. Това ще се случи чрез ускорено взаимно признаване на електронни подписи и използването на т.нар. „trust list”, което ще способства за премахването на съществуващите технически бариери пред навлизането на европейски фирми на българския пазар“, коментира Златанова.

В плана за прилагане на националната стратегия се предвижда въвеждането на специалност във висшите учебни заведения, свързана с дейностите по обществените поръчки. Това ще позволи на студентите да бъдат подготвени за работа с поръчките.

Тази стратегия се явява един универсален, хоризонтален антикорупционен инструмент, инструмент за прозрачност, който да гарантира и ефективност на изразходването на бюджетните средства. Стратегията е продължение на едногодишните усилия за повече справедливост в икономиката, за честни отношения бизнес-правителство, както и вътре в самия бизнес“, обясни вицепремиерът. По нейните думи документът е съгласуван с Европейската комисия. Тя подчерта, че ако не бъдат изпълнени заложените в него изисквания България отново ще бъде изправена пред опасността от постоянни финансови корекции.

Зинаида Златанова разясни, че стратегията има 5 основни посоки на действие. В тях влизат сферата на усъвършенстване на законодателството в съответствие с новите европейски директиви, мерки свързани с реалното прилагане на законите и нормите и въвеждане на успешни практики от ЕС, въвеждане на стандартизирани образци на документи, мерки за укрепване на административния капацитет и създаване на електронни обществени поръчки за подобряване системата за контрол.

Очакваме е една предвидима среда и за инвеститорите, и за възложителите, за нашите европейски партньори. Изключително важно е силната политическа воля за приемането на този документ да продължи и за неговото своевременно прилагане“, завърши вицепремиерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...