Процедурата за отдаване на концесия на морски плажове ще се опрости

13.08.2012 | 12:55
по статията работи: Петя Бързилска
Иска се 50% от таксите, които се събират от наем или концесия, да се предоставят на общините
Процедурата за отдаване на концесия на морски плажове ще се опрости
Снимка: Булфото

Регионалното министерство е предложило промени в няколко насоки на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Mного е важно да управляваме добре Черноморската ивица от гледна точка на охрана, поддръжка и почистване. Това заяви пред журналисти в Добрич министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде Агенция "Фокус".

Промените на първо място включват опростяване на процедурата за отдаване на концесия на морски плаж, защото към момента тя е изключително сложна, тромава и е възможно да демотивира понякога заинтересованите лица.

На второ място е определянето на цени, които понякога е непосилно да бъдат реализирани, отбеляза Лиляна Павлова. Тя допълни, че в момента законът не дава шанс цената да бъде намалена много, едва до 50%. В тази посока се настоява за гъвкавост на цените, за да може на практика един не толкова атрактивен плаж (по Северното ни Черноморие има плажни ивици от 8 км например) също да стане атрактивен за наематели или концесионери.

Според изискванията на всеки 100 метра трябва да има спасителен пост с двама водни спасители, на определени места да има тоалетни, съблекални, душове с течаща вода, медицински пункт с необходимото оборудване.

"Всичко това оскъпява изключително много стопанисването на един такъв плаж", коментира Лиляна Павлова. По думите ѝ има желание за облекчаване на процедурата, без това да е за сметка на чистотата и сигурността, а с идеята да е изгодно и да бъдат привлечени повече желаещи да управляват тези морски плажове.

Връзката на управлението на морските плажове с областни управители и кметове има своите положителни и отрицателни страни, коментира регионалният министър. Павлова каза още, че практиката и статистиката сочат, че през изминалите години морски плажове, отдадени на концесия от областни управители, не са били достатъчно инспектирани за спазване на условията за управление поради различни причини. Затова се настоява за още една законова промяна. 50% от таксите, които се събират, независимо дали става въпрос за наем или концесия, тези средства да се връщат обратно и да се предоставят на общините. Целта е доразвиване на довеждащата инфраструктура до плажа, за да могат да се облагородяват тези места. Също тези средства да могат да се използват и за неохраняемите плажове.

"Нашата идея е да дадем възможност отново с промените в Закона кметът или областният управител, което е въпрос на преценка и преговори, да могат да назначават поне един воден спасител", каза Лиляна Павлова. Става дума за назначаване на водни спасители на неохраняеми плажове, така че хората, избрали да плажуват там, да се чувстват предпазени, допълни регионалният министър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...