Преговарящите държави по Международното търговско споразумение за борба с измамите (ACTA) публикуваха разговорите от Осмия кръг от преговорите по текстовете на документа, които се проведоха в новозеландската столица Уелингтън в периода 12-16 април. Европейската комисия е страна в тези разговори и търпи много негативи от факта, че разговорите се водят при закрити врата.
Тази тайнственост породи редица слухове, че ЕК се кани да приеме предложение за орязване на достъпа до Интернет при незаконно теглене на информация, защитена от авторски права. В публикувания днес документ е посочено, че няма за цел да ограничи гражданските права или да „притиска" потребителите. ACTA ще действа по отношение на широка мрежа от престъпления срещу интелектуалната собственост, които имат значителен ефект върху икономиката, допълват преговарящите страни.
„Текстовете ясно показват какво точно е ACTA - то ще даде на нашата индустрия и създатели по-добра защита на външните пазари, което е възможност за бизнеса", коментира комисарят по въпросите на търговията Карл де Гухт.
От ЕК обясняват, че документът ще бъде изцяло в съзвучие с законодателството в Европейския съюз. То няма да промени текстовете в съществуващите закони за защита на интелектуалната собственост, нито да създаде нови права или да промени настоящите. Международното споразумение за борба с измамите само ще определи минимални правила относно това как иноваторите и създателите, собственици на авторски права, могат да ги защитят в съда.
Никъде в текстовете не е посочено, че целта ни е да се борим с пиратството в Интернет, нито, че ще засегнем достъпа до генерични лекарства, обясняват в заключение от Комисията.
Досега от ЕК отказваха достъп до информацията с мотива, че няма съгласие за това от другите страни по преговорите. В разговорите участват САЩ, Канада, Мексико, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Сингапур, Йордан, Мароко и Обединените Арабски Емирства.