Публично-частното партньорство в златната мина в Челопеч да се прекрати, настояват организации

21.03.2008 | 17:37
по статията работи: Петър Чернев
Договореното концесионно възнаграждение за държавата в размер на 51 млн. лв. годишно за следващите 10 години няма да бъде достатъчно за възмездяване на вредите върху човешкото здраве, които технологиите, използвани за добив на метали от мината, нанасят
Публично-частното партньорство в златната мина в Челопеч да се прекрати, настояват организации

Договорът между държавата и канадската фирма "Дънди прешъс", която е концесионер на мината в Челопеч, трябва да бъде прекратен. За това настоя днес професор Ради Радев, председател на сдружение "Екофорум".

По думите му договореното концесионно възнаграждение за държавата в размер на 51 млн. лв. годишно за следващите 10 години няма да бъде достатъчно за възмездяване на вредите върху човешкото здраве, които технологиите, използвани за добив на метали от мината, нанасят. Действително, тези средства, които правителството обеща да влязат в Сребърния фонд за подпомагане на пенсионната система, ще позволят на всеки от двата милиона пенсионери в България да получи допълнително по 25 лева годишно, изчисляват организациите.

Около мнението за прекратяване на концесията се обединяват сдружение "Екофорум", коалиция "България без цианиди", Асоциация "Подземни богатства" и Съюзът на учените в България – Секция "Технически науки" и Секция "Геолого–географски науки".

Неправителствените организации се обявяват против увеличаването на добива и въвеждането на цианидна технология за извличане на мед, злато и сребро. Според тях тази технология носи голям риск от аварии, подобна на тази в Байа Маре, Румъния, при която са били засегнати 2000 кв. км от водосбора на р. Дунав. Организациите са на мнение, че при избора на тази технология е липсвала трансгранична оценка на въздействието на околната среда (ОВОС). Освен това са допуснати пропуски в местната ОВОС, тъй като не са проведени обществени обсъждания в по-големите населени места по течението на реките Тополница и Марица, които биха били най-засегнати при авария в мината.

Високотемпературната автоклавна технология с последващо цианиране, която ще се използва в новата инсталация за добив на злато и мед, в която участие от 25% ще има и държавата, и която беше представена като "нова и модерна", не е нова. Тя е известна на света от около 20 години. Невъзможно е тази технология да бъде използвана в мината в Челопеч, тъй като рудата в нея е богата на арсен, каза Георги Фурнаджиев, представител на сдружение "Екофорум". Проблемът с неговото отделяне в природата все още не е решен. Това е така, тъй като до този момент не са били извършвани промишлени или полупромишлени изпитания на суровината, които да докажат, че тя няма да навреди на здравето на хората, каза още Фурнаджев.

Цианидите, посредством които ще се добива суровината, и арсенът от металите, ще се складират в хвостохранилището на мината. Той добави, че цианидната технология е била избрана заради факта че е най-евтина.

В момента "Дънди прешъс" дава около 100 млн. долара годишно за превоз на минния концентрат до предприятия, в които се преработва. Едната от целите на фирмата е с въвеждането на новата технология тези средства да бъдат спестени и продукцията да се съхранява на място, заяви Фурнаджиев.

Независимо че 90% от златото в световен мащаб се добива посредством използването на цианиди, в Европа този процент е много малък - едва 4 на сто. Само три страни използват цианиди – Швеция, Румъния и Испания, заяви Фурнаджиев.

Той добави, че очаква мината да бъде оползотворена за около 10 години и в последствие в нея да останат единствено отпадъци, които да съществуват в продължение на стотици години и да имат евентуален отрицателен ефект върху поречието на реките Тополница и Марица.

Организациите протестират също срещу необоснованото, според тях, увеличаване на количеството добивана руда до 3 млн. тона годишно - факт, противоречащ на първоначалния концесионен договор и съкращаването на срока на експлоатация на находището под 10 г.

Нужно е Министерство на околната среда и водите и Министерство на икономиката и енергетиката да съставят висш експертен съвет. Той трябва да разгледа всички документи, представени от нас днес, предложи инженер Трайко Милев, представител на Асоциация Подземни богатства.

Според Милев „Дънди Прешъс” нарушава редица членове от Закона за подземните богатства.

В отговор на позицията на сдружение „Екофорум”, коалиция „България без цианиди”, Асоциация подземни богатства и Съюза на учените в България – Секция „Технически науки” и Секция „Геолого – географски науки” от „Дънди Прешъс” заявиха, че цианидът, който ще се използва, ще бъде разграждан до безопасни нива и няма да бъде отлаган в хвостохранилището преди да е минал през процес на деструкция. Количествата цианид, които ще бъдат изпускани, са под нормите на Европейския съюз от 10 мг на литър. В Челопеч от компанията предвиждат количествата да са около 6-7 мг на литър, а в Крумовград - около 1 мг на литър.

От "Дънди" уточняват, че в България и в момента се използват за целите на различни промишлености стотици тонове цианиди годишно, за което никой досега не се е сетил да протестира.

Според минната компания арсенът е проблем сега, когато се произвежда концентрат. Според „Дънди Прешъс” след прилагането на новата технология, арсен като отпадък няма да се получава – той ще бъде стабилизиран до устойчивата безопасна субстанция фериарсенат, която се намира свободно в природата.

Твърдението, че в Челопеч е възможно да се повтори катастрофата от Бая Маре, Румъния, е "тенденциозно и злонамерено". В Бая Маре е била използвана друга технология, а не тази, която „Дънди" предлага, уточняват от компанията.

Предлаганата от "Дънди" технология се прилага в европейски страни като Швеция, Финландия, Испания, Франция, а в близост до България – и в Турция, и то често близо до населени места.

От компанията припомнят, че Висшият експертен съвет към МОСВ отдавна е гласувал положително проекторешение за предложената технология. И българските, и много чуждестранни експерти са се изказали в подкрепа на технологията.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...