Топлата вода в общежитията на Софийския университет „Св. Климент Охридски” ще бъде пусната най-рано през октомври. Това стана ясно от отворено писмо, което ректорът проф. Иван Илчев публикува на сайта на учебното заведение вчера.
„Сключено бе споразумение с „Топлофикация” за разсрочване на изплащането на дълговете ни към тях, но то реално ще започне да бъде изпълнявано през септември, когато започнем да получаваме студентски такси”, се казва в писмото на ректора, което е озаглавено „Финансовата криза на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
На сайта на Алма матер все още няма график за събиране на таксите. В предходни години плащането ставаше от 20 септември до 5 октомври, като студентите внасяха най-активно сумите по таксите след 1 октомври.
„След като университетът започне да изпълнява споразумението по разсрочване на дълговете, топлата вода и парното ще бъдат пуснати. Разбира се, че няма да оставим студентите на студено”, коментираха пред в. „Монитор” от Столичния общински съвет.
Местният парламент е принципал на „Топлофикация-София”. Задълженията на Алма матер към дружеството са около 1,5 млн. лв. Топлата вода на част от студентските общежития бе спряна на 10 август, тъй като ръководството на университета не успя да плати първата вноска към столичното парно в размер на 200 000 лв. Според споразумението парите трябваше да бъдат преведени още на 12 юли. На 9 август държавата преведе месечната субсидия на СУ от 1,7 млн. лв. От университета казаха, че тя дори не стигала за заплати на преподавателите, за които са необходими 2,2 млн.
„Не е ясно кога ще има топла вода. Не сме виновни ние”, пише в бележки, които са разлепени на входовете на общежитията. Те са подписани от ръководството на кампуса. Сред студентите обаче върви слух, че през зимата отново няма да има топла вода и парно.
„През следващите няколко седмици ректорското ръководство ще направи опити да промени финансовата ситуация на университета. Ако това не стане, трябва да сме готови да защитим не нашите права, а правото на България да има младо, знаещо и можещо поколение”, се казва в писмото на Илчев.