Решението за ембаргото над руския петрол буксува, а руският президент Владимир Путин нарече санкциите "икономическо самоубийство". Българският премиер Кирил Петков изрази категорична позиция, че ще има изключение за България. В Брюксел пък се провежда среща на военните министри, след решението на Швеция и Финландия да се присъединят към НАТО.
Още две седмици може да минат преди Европейският съюз да успее да се договори за шестия пакет от мерки срещу Русия. Унгария остава твърдо против ембарго над петрола от Русия.
"Унгария се нуждае от време, за да адаптира своите енергийни системи за нова инфраструктура и по-скъпи алтернативи на руския петрол", коментира върховният представител на ЕС по външна политика Жозеп Борел.
На среща с газовия и петролния сектор руският президент Владимир Путин сравни санкциите с инквизиция. Според него това е икономическо самоубийство.
"Днес виждаме, че по абсолютно политически причини, поради собствените си амбиции и под натиска на американското господство, европейските държави налагат все нови и нови санкции на пазара на петрол и газ. Това икономическо самоубийство, разбира се, е вътрешна работа на европейските страни", изтъкна руският президент.
На този фон - след вчерашното решение на парламента и правителството в Швеция за присъединяване към НАТО, Стокхолм подписа официално искане. Молбата за членство ще бъде подадена заедно с тази на Финландия. Голямата въпросителна тук обаче не е недоволството на Русия, а ветото на Турция. В Брюксел се надяват различията да бъдат преодолени. След външните министри на Съюза сега има среща на военните.