По време на днешния парламентарния контрол премиерът Бойко Борисов призна, че руският му колега Владимир Путин му е казал, че не е хубаво да сме на студено. Tова обаче не означавало, че руската страна ни е изнудвала.
Премиерът отговори на питане на народните представители Иван Костов и Иван Иванов от ДСБ за противодействие на заплаха за сигурността на страната. Имал съм няколко разговора с премиера Путин. Държа да отбележа, че в един от тях водихме разговор относно газовата криза и действително подобна реплика от типа "Не е хубаво да сте на студено" е казана, но тя не е казана в смисъл, че видите ли, ако не изпълните другите проекти, ще ви оставим на студено, заяви Борисов, цитиран от БТА.
Той допълни, че е имал няколко тежки разгова с руския си колега. По време на тях Путин разбрал, че "Бургас-Александруполис" е неизгоден за България. Борисов го запознал със състоянието на АЕЦ "Белене", за да може руският премиер да се убеди, че ГЕРБ са заварили "гьол", информира Dariknews.bg.
Ако няма напредък в придвижването на руските енергийни проекти, българите "рискуват да останат на студено през зимата". Това е казал руският премиер Владимир Путин "на ухо" на българския си колега Бойко Борисов извън протокола на срещата на високо равнище в Гданск на 1 септември 2009 г., съобщи в края на месец април сайтът "Биволъ".
Не става ясно с какъв тон е споменато въпросното изречение, т.е. дали е било достатъчно заплашително, но явно е направило сериозно впечатление на Борисов, за да бъде своевременно докладвано и да попадне в конфиденциалните информации на дипломацията на САЩ.
"Оплакването" на Бойко Борисов за отношението на Путин е отразено в американска дипломатическа телеграма датирана от 5 октомври 2009 г., разкрита от Wikileaks [09SOFIA561]. От текста не е ясно дали става въпрос за шега, или за заплаха. На 29 септември 2009 г. Борисов е поискал помощ от правителството на САЩ относно диверсификацията на енергийните източници за България. Финансово закъсалата нова администрация не цели само да се отърве от проекти със съмнителна търговска жизнеспособност, но и да увеличи сигурността на енергийните доставки чрез диверсификация, вярват американските дипломати.