Руският президент Владимир Путин подписа законодателните промени, които предвиждат постепенно увеличаване на пенсионната възраст от 60 на 65 години за мъжете и от 55 на 60 години за жените. Така предложените през юни от премиера Дмитрий Медведев крайно непопулярни мерки вече официално са в сила.
По-рано пенсионната реформа беше приета от горната камара на парламента – Съвета на федерацията, а на 27 септември и от долната – Държавната дума. Увеличаването на възрастта за пенсиониране ще започне на 1 януари догодина и ще нараства с по шест месеца всяка година.
Разчетите на правителството сочат, че благодарение на реформата доходите на сегашните пенсионери ще се повишават ежегодно с 1000 рубли или около 13 евро. Социологическите сондажи показват, че руските граждани масово не одобряват пенсионната реформа. Наблюдателите виждат в нея и основната причина за протестния вот на изборите по-рано този месец. Управляващата пропрезидентска партия „Единна Русия“ загуби три губернаторски поста, едно кметско място и мнозинството си в няколко регионални законодателни събрания.
Доверието към руския президент Владимир Путин в собствената му страна е спаднало почти до стойността от 2013 г., когато бе едва 55%.
Това сочат данни на "Левада-център", чието последно проучване за доверието към институциите бе публикувано днес. Според социолог, с когото в. "Комерсант" е разговарял, причината е в "шока от контраста между предизборните обещания и пенсионната реформа".
През септември 58% от респондентите са смятали, че той заслужава пълно доверие. На годишна база спадът е със 17 процентни пункта.
Нараснал е значително (от 4 до 13 на сто) и делът на онези, които считат, че президентът "изобщо не заслужава доверие". Отговорилите, че не заслужава пълно доверие, са били 32 на сто миналия месец и 19 на сто през 2017 г.
Спад отбелязва и т. нар. "индекс на доверие" в Путин - разликата между онези, които смятат, че той заслужава пълно доверие, съвсем не заслужава доверие и половината от отговолите "не заслужава пълно доверие". Стойността му сега е 31.5 и той е спаднал два пъти спрямо предходната година.
Пикът на доверието към Путин бе през 2015 г., когато рейтингът му отбеляза 80%. Година по-късно слезе до 74 на сто, а през 2017 се повиши с един процентен пункт.
За "Комерсант" социологът Денис Волков казва, че "видимият спад" в рейтинга на Путин е бил отбелязан още в началото на 2018 г. Част от доверието впоследствие се е върнало и отново е спаднало - първо заради спечелените от Путин президентски избори, а след това заради повишението на пенсионната възраст, което Сенатът одобри, а държавният глава подписа вчера. "Пенсионната реформа зачеркна Крим", отбелязва "Комерсант" в заглавието на материала си.
Според него "предизборните настроения оживиха и повдигнаха рейтинга на Владимир Пути След изборите обаче мобилизацията на поддръжниците му приключи, а вместо обещаното повишение на заплатата хората получиха повишение на пенсионната възраст."