Първанов: България и Румъния остават заедно за Шенген

23.09.2010 | 15:12
по статията работи:
Според президента на Румъния един от най-важните проекти за региона е проектът, свързан с Дунавската стратегия
Първанов: България и Румъния остават заедно за Шенген

Президентът Георги Първанов, който се срещна в София с румънския си колега Траян Бъсеску, обяви, че темата за интеграция на малцинствата не може да бъде критерии за влизането в Шенгенското пространство. Държавният глава коментира това по повод екстрадирането от Франция на роми от Румъния и България и твърденията, че това може да попречи на София и Букурещ за влизане в Шенген.

И България, и Румъния работят активно за изпълнение на критериите за влизане в Шенген, каза Първанов и добави, че проблемите с ромите не би трябвало да окажат влияние върху процедурата. Според него няма разделение между Румъния и България при подготовката за влизане в Шенген:

Разбира се, всяка страна ще бъде оценена индивидуално. И не в София или в Букурещ ще се решава дали да има разделяне, а в Брюксел. Едва ли е необходимо да има съвместна декларация по ромския въпрос. Ние очевидно ще действаме еднопосочно, защото този проблем засяга и двете страни, засяга и европейската общност, ЕС като цяло.

Първанов добави, че не смята, че създаването на министерство по ромските въпроси е добра идея, защото ще трябва да има министерство за всеки етнос, а освен това проблемът е в ресора на няколко институции. Според румънския президент за чергарите трябва да има европейска стратегия.

Бъсеску и Първанов са се съгласили, че развитието на крайграничната инфраструктура, не само на Дунав мост II, но и на други проекти, е важно за бизнеса на двете държави. Обсъдени са били и някои енергийни проекти, които трябва да станат елемент от новата Дунавска стратегия, информира Dariknews.bg.

Румънският президент изрази убедеността си, че един от най-важните проекти за региона е проектът, свързан с новата Дунавска стратегия. По тази причина държавният глава на Румъния предложи на ръководството на търговско-промишлените палати да намерят формула за участие в предстоящата през ноември среща в Букурещ, на която ще бъде финализирана стратегията, която се очаква да бъде одобрена от Европейския съвет през първото тримесечие на 2011 г., информира БТА.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...