Президентът Георги Първанов участва снощи в предаването „Шоуто на Слави" по bTV, информира Агенция "Фокус". Той отговори на слуховете около създаването на партия, оглавявана от него, коментира бюджета, както и твърденията на вътрешния министър, че той и Ахмед Доган стоят зад създаването на партия "Лидер".
Дебатът, който се разви, категорично отхвърли претенциите за импийчмънт. Правни основания за импийчмънт няма. Това заяви държавният глава по време на участие си.
Първанов отхвърли думата „война" за отношенията между него и министър-председателя. Нормално е да има дебат, нормално е да има полемика. Аз се стремя да предлагам политически теми за дебата - енергийна стратегия, икономическа политика - посочи Първанов. Той добави: Имаме принципни различия с министър-председателя - например за начина за излизане от кризата.
На въпрос какво ще прави след две години и половина, Първанов отговори: За един политик и човек като мен след 20 години в политиката има и други начини на реализация. На въпрос дали ще прави партия, президентът каза, че няма да се върне в БСП и е обещал това преди осем години. Повече нищо не мога да постигна като партиен лидер. Няма да се върна в БСП, защото има ново поколение лидери в БСП, които не са на първа линия. Партията не е в кондиция.
По отношение на енергийната политика на страната Първанов коментира, че новият кабинет е бил неподготвен за разговорите с нашите партньори. Какво става с големите енергийни проекти - те са в процес на замразяване, те са на трупчета. Моята амбиция беше България да запази и развие мястото си на енергиен център, а не да върви към периферията на енергийния пазар, както се очертава.
На въпрос дали той и Ахмед Доган стоят зад създаването на партия "Лидер", както съобщи миналата седмица вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, Първанов отговори:
Има нещо странно в това министърът на вътрешните работи да твърди, че има информация. Тя трябва да е оперативна, не може да е от "жълти" вестници. Не е работа на министъра на вътрешните работи да размахва подобен тип информация. Ако аз искам да направя партия, да реализирам политически проект, вярвайте ми ще изляза с лицето и с името си, няма да се скрия зад никого друг. Министърът на вътрешните работи вместо да събира информация за президента, да направи това за босовете на организираната престъпност.
Не знам да има такъв прецедент в Европа и по света. Не е добре който и да е политик, няма значение дали е президент, премиер или депутат, да подбужда омраза. Не защото това е забранено от Конституцията и подлежи на санкции. Идеята за омраза и насилие се изповядва всеки ден от парламентарната трибуна. Това трябва да ни притеснява. Самите политици дават тон за такова отношение. По този начин държавният глава коментира думите на премиера Бойко Борисов от изборната нощ, че е част от коалицията, която мрази ДПС и БСП.
На въпрос за коментарите около пътуванията му, Първанов отговори: Пътуванията на президента се планират с няколко години напред. Става дума за държавни посещения, при това за страни, които са в петнадесетицата на световната икономика. Австралия е такава страна, Южна Корея - също. Обиколих почти всички европейски страни, когато трябваше да се влиза в Европейския съюз. Сега е време за друга политика, кризата затвори европейските пазари, намирам решения навън. Нека министърът (Симеон Дянков, бел.ред) да сметне колко ми струва визитата в Азербайджан, в сравнение с това, което преди няколко дни подписа колегата му - проектът за транспорт на компресиран газ от Азербайджан до нашия бряг (визирайки подписа на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков под споразумението с Азербайджан за пренос и доставка на природен газ, бел.ред)
За визитите в чужбина Първанов каза още: Да не забравяме, че за последната визита в Австралия имаше и трима министри. Намирам за известно двуличие да пращаш половината кабинет на тези
посещения и после да правиш такива коментари.
На въпрос за лова и ловуванията, Първанов коментира: Както 120 000 български мъже и аз имам това хоби. Предпочитам да ловувам хищници, за хищник не се плаща, по-скоро
държавата ти дължи кубик дърва. Не съм си взел своя кубик дърва, нямам и претенции. Ако аз отида в планината на излет, на ски, ако отида на театър или на футболен мач, може да
излезе по-скъпо, защото осигуряването е доста по-сериозно, отколкото ако отида сам в планината.
На всички важни събития съм бил на мястото си подчерта Георги Първанов и посочи „като няма за какво да ме хванат и се хващат за това". Той опроверга спекулациите, че бил на лов по време на трагедията с влака София - Кардам.
Оценявам позитивно стремежа да се въведе по-голяма дисциплина в разходването на средствата - в условията на криза това е неизбежно. Това заяви Първанов на въпрос за бюджета. Той
коментира още:
Представях си бюджета като бюджет, който стимулира производството, респективно потреблението, както правят в Европа. Техният бюджет не е по-добър от нашия, но те инвестират в тези сфери. За мен е много важно да се разбере причината за това състояние, в което сме в момента. Сигурно има наследство, но големият проблем е несъбираемостта на приходите. Оттук идват допълнителни дупки. Смятам за особено важно това, че се отлагат прекалено много плащания - плащания към фирмите, плащания за обществени поръчки, които са реализирани. Те ще се отчетат в един момент, но това води до фалити на фирми. Това ще доведе и до освобождаване на работна ръка и ще засили кризата. Неплатените суми според специалистите са от порядъка на процент - процент и половина от БВП.
Щом като министърът е казал постна пица, аз не мога да бъда такъв експерт, той разбира тези неща повече от мен. По този начин президентът отговори на въпрос за бюджета и подчерта, че не харесва кулинаризацията на темата. На въпрос какво следва и "каква част от пицата" от него се пада на президентнството, Първанов отговори:
Следва приемането му, както е решило мнозинството.Частта от пицата на министър Дянков, която се пада на президентството, е "незабележима" Нашият процент за миналата година е бил 0,023, следващата година ще бъде 0,019 %. Имаме намаление и по отношение на онова, което сме спестили. Бяхме институцията, което беше най-икономична. За Народното събрание например има увеличение на бюджета от порядъка на около 6% - те ще получат 53 милиона. Президентството има около 5,2 милиона лева - десет пъти разлика. Не ревнувам, аз се оправям и така.
Вярно е че Министерството на финансите изпразни сметката на президентството. Вярно е също, че събрахме 500 лева от служителите, за да съществува сметката, потвърди Първанов. Той добави, че не знае защо финансовото ведомство е прибегнало до там. Според него вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е изрекъл няколко лъжи в рамките на три минути: Той твърди, че имало забавени плащания, а аз твърдя, че парите са внесени единия ден и на другия ден след наша много остра реакция те бяха върнати.
Президентът обясни каква е била схемата на изчезването на парите: Периодично Министерството на финансите отпуска някакви пари - в понеделник сме имали 30 000, във вторник добавят 200 000, а в сряда изтеглят 230 000 лева. На въпрос фалира ли президентството, Първанов каза: Не, работи без пари. Ще си плащаме, за да работим.
Министърът твърди, че станала техническа грешка - вероятността за такава грешка е като човек да удари джакпота. Създадохме още един прецедент - държавният глава да остане без пари, коментира Първанов. На въпрос какво би се случило, ако Народното събрание остане без пари, Първанов отговори: Те имат повече джобни, ще се оправят".
На въпрос за критиките към предишния кабинет, Първанов призна: Не бях достатъчно критичен към предишното правителство, но все пак имаше много остри моменти във взаимоотношенията ни, имаше шест вета върху законопроекти, сега все още няма наложено вето. Остро съм коментирал темата за назначенията по формулата осем - пет - три - наистина порочна формула.
Имахме тежък дебат с предишния премиер, по-скоро задочен - аз говорих, той мълчеше по въпроса за съветниците. Той се беше самозатворил с един доста ограничен кръг съветници, което повлия на политиката, която се формираше, коментира още държавният глава. Той добави:
Имаше две особености в общуването ни: Първо: На всички мои критики предишното правителство отговаряше с мълчание. Второ: Всеки път, когато тръгваше приказката за поредните "Боянски ливади", винаги услужливо в медиите се появяваха анализи, че президентът ревнува еманципиралия си лидер, иска да се върне и да вземе БСП или да направи нова партия... нищо ново под небето.
На въпрос за отношенията с Ахмед Доган, Първанов каза, че те са минали през различни перипетии.
Има време да мисля за това, което ще става след две години. По този начин каза президентът отговори на въпрос какво ще прави след две години и половина, когато изтече мандатът му.
На въпрос дали ще прави партия, Първанов каза:
В България има 300 партии, дали ще има една партия повече, това не е от съществено значение, може да се влияе и по други начини, например - чрез граждански структури. Има други лостове за влияние в обществото, в т.ч. и в политиката. По-важно е друго: След две - три години, или четири при всички положения ще трябва да се промени политическият модел. Това, което приказвам, за начина на финансиране на партиите, за начина на създаване на партиите, за преформатирането... Не ме блазнят постовете, а възможността чрез политиката да се реализират идеи, но не чрез мое присъствие във властта. Бих могъл да подпомогна една или друга структура или кауза, но това не означава да търся начин да реализирам себе си.