Първанов за кабинета на ГЕРБ, властта и бъдещето на АБВ

04.02.2012 | 16:55
по статията работи: Петър Чернев
Властта не може да е самоцел, коментира бившият държавен глава. Той поиска спешен телефон за недобросъвестни премиери и министри
Първанов за кабинета на ГЕРБ, властта и бъдещето на АБВ
Снимка: Булфото

Бившият президент Георги Първанов посети днес Варна. Той взе участие в дискусия на тема: "15 години по-късно. Къде са лидерите”.  Събитието беше организира от "Институт Николай Добрев".В следващите няколко реда ще ви запознаем с част от тезите на бившия държавен глава по различни въпроси.

Правителството може да удържи до края на мандата, то има потенциала за това в парламента. Въпросът е дали това е полезно за България, дали кабинетът може да се справи с кризата, да гарантира сигурността на обществото и отговорът е "не". Това коментира Първанов. По думите му БСП трябва да използва оставащото време до парламентарните избори, за да се подготви по-добре за бъдещо управление на страната.

По време на събитието стана ясно, че бившият лидер винаги е бил против предсрочните избори, независимо  дали става въпрос за сегашното правителство или предишните две. Според него друга позиция държавният глава не би могъл да има, информира Агенция "Фокус".

"Има ли спешен телефон като 112 за недобросъвестен премиер или министър?" Този риторичен въпрос зададе Първанов по време на дискусията във Варна. Сравнението с телефона беше направено по повод изказването на млада социалистка, която разказа, че като активен гражданин се обаждала на 112, за да сигнализира за недобросъвестни шофьори, информира Дарик радио.

Изкаралият 10 г. в Президентството политика продължи размислите си за спешния телефон, на който да се сигнализира за недобросъвестни управленци, с думите: "Ако има такъв телефон, той непрекъснато ще дава заето”.

АБВ ще продължи да съществува като генератор на идеи, а не като политически субект. Това заяви още Първанов. На въпрос какво е бъдещето на организацията, той посочи, че няма дилема между БСП и АБВ. По думите му АБВ е замислена като модел, в който да се развиват конструктивни идеи с помощта на неправителствени организации, активисти и други.

Най-доброто за България е еднопартийното управление, категоричен беше Първанов . Той уточни, че: "дали то е възможно, е друг въпрос”.  Бившият лидер на БСП "не очаква коалиция между ГЕРБ и "червените", а  целта на неговата партия трябвало да бъде не минимална победа. "На мен лично не би ми бил удовлетворителен резултат с минимална победа. Нашата цел трябва да бъде по-висока, защото конфигурацията в бъдещия парламент ще бъде много сложна. Правенето на коалиции ще бъде още по-труден процес отколкото по времето на формирането на тройната коалиция”, заяви той.

Идеята за създаване на комисия, която да провери работата на президентството по опрощаване на несъбираеми вземания, зарадвала бившия президент. Това щяло да покаже, че са били опростявани вземания на бедни хора, пенсионери и самотни майки, които нямат възможност да си купят дори хляб и мляко, информира БТА.

По повод събитията от 4 февруари 1997 г.* беше обяснено, че урокът е, че властта не може да бъде самоцел. Бившият лидер на БСП коментира, че  тази дата е трайно свързана с новата история на България и основното послание е свързано с лидерството. "Властта не бива да се брани с всички средства, тя трябва да се защитава с добро управление и кадърни управленци", посочи Първанов.

Той коментира, че спорът около приноса на различните страни за запазването на гражданския мир преди 15 години е нелеп. Първанов коментира, че ако някой се опитва да отрече ролята на Николай Добрев, това би било, меко казано, непочтено. 4 февруари беше определена като " урок по политическа култура против насилието". По този повод беше обяснено, че днешните управляващи трябва да не забравят, че не са вечни и не бива да провеждат политика на насилие и реваншизъм.

*На 4 февруари 1997 г. БСП връща мандата за съставяне на правителство. Водеща роля за постигането на компромиса от страна на "червените" има покойният Николай Добрев. Политическите сили подписват споразумение за провеждане на предсрочни парламентарни избори през април 1997 г. и за запазване на социалния мир. На 12 февруари президентът Петър Стоянов назначава служебно правителство, оглавено от кмета на София Стефан Софиянски, разпуска XXXVII Народно събрание и обявява предсрочни парламентарни избори на 19 април същата година. Първото решение на служебния кабинет на Стефан Софиянски е за въвеждане на валутен борд в България.

Оцени статията:
4.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...