Вчера, 24 октомври, за пръв път се проведе аукцион за обратно изкупуване на държавни ценни книжа, без определен срок, чрез замяна с ДЦК от друга емисия (switch auction). Целта на аукциона е изглаждане на погасителния профил на плащанията по държавния дълг в началото на 2012 година.
За обратно изкупуване беше предложена емисия с оригинален матуритет от 5 години (source bond) и остатъчен матуритет към датата на провеждане на операцията от 3 месеца (падеж на 24.01.2012 г.), като в замяна беше предложена седемгодишна облигация (settlement bond), емитирана на 17.02.2010 г. с падеж на 17.02.2017 г., която към датата на операцията е с остатъчен матуритет от 5 години и 4 месеца.
Номиналната стойност на заявените и съответно одобрени поръчки е в размер на около 25,2 млн. лева, като след този аукцион обемът на емисията премина 250 млн. лева. Предложените на аукциона цени за обратно изкупуване са по-ниски от пазарните котировки за тази емисия, като среднопретеглената цена за 100 лева номинал по Емисия 300/2007 е 100,57 лева с доходност 1,69%.
Цената, по която пазарните участници придобиха Емисия 401/2010, беше предварително фиксирана на 100,75 лева за 100 лева номинал с доходност 4,39%. Реализираният спред по седемгодишната емисия, с която се извърши замяната, спрямо германските федерални облигации със сходен остатъчен матуритет, отбеляза намаление в сравнение с предходните преотваряния на тази облигация. Това е един от най-ниските регистрирани до момента спредове в този матуритетен сегмент.
Участие в първия в България аукцион за замяна на ДЦК без движение на парични потоци регистрираха първични дилъри, които имат традиционно силно присъствие на вътрешния дългов пазар. Министерството на финансите отчита интереса на пазарните участници към подобен вид операции за управление на инвестиционните портфейли и възнамерява и в бъдеще да продължи да предлага нови методи и инструменти при управлението на вътрешния дълг, съобщават от ведомството.
Проведената операция по обратно изкупуване чрез замяна има положителен ефект върху бюджетните разходи през 2011 година. Резултатите от проведената операция са индикатор за повишаване на интереса от държателите на български държавен дълг към предлаганите от МФ нови за България техники и инструменти на пазара на ДЦК и насърчават търсенето на нови възможности и подходящи инвестиционни алтернативи на вътрешния пазар.