Първи коментари за втория български пост в Еврокомисията

27.11.2009 | 15:46
по статията работи:
Барозу: "Това е новаторски ресор". Желева: "Доволна съм, мисля, че всички трябва да сме много доволни". Станишев: "България получи Министерството на бедствията и авариите в ЕК". Калфин: "България получи най-непрестижния ресор в ЕК"
Първи коментари за втория български пост в Еврокомисията

Информацията е актуализирана в 19:25

Външният министър Румяна Желева получи ресор "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи" в новата Европейска комисия.

Министър Желева беше уведомена с писмо от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу за ресора, който й се предлага. Тя самата коментира бъдещата си позиция. Мнения изказаха и политици от опозицията - Сергей Станишев, Ивайло Калфин, Илияна Йотова.

Econ.bg ви предлага да се запознаете с тях:

Жозе Барозу: Това е новаторски ресор

С официално писмо Желева е била уведомена от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу относно нейния ресор в бъдещата комисия, съобщи пресцентърът на Министерството на външните работи.

В писмото се посочва: "Вие ще бъдете Комисар, отговарящ за хуманитарната помощ и реакцията при кризи. Наред с това ще поемете конкретни задачи в областта на международното сътрудничество, които ще бъдат определени от мен и/или от Върховния Представител/ Заместник-председател на Комисията."

Това е новаторски ресор, който обединява инструменти за гражданска защита и спешна намеса, подчертава Барозу.

"Вие ще бъдете отговорна за хуманитарната помощ, която е един от най-важните и видими начини, по които ЕС може да изпълни своите глобални отговорности. Сегашните задачи на Генерална Дирекция "Хуманитарна помощ" (ECHO) ще бъдат издигнати чрез признаване на тази цел като самостоятелна политика в Договора от Лисабон и подсилени с една важна политическа отговорност за спазване на принципите на неутралност, безпристрастност и недопускане на дискриминация. Това включва както ефективното и бързо предоставяне на помощ, така и зачитането на международното хуманитарно право.

Бих искал да съчетаете тези отговорности и с дейността по Центъра за мониторинг и информация (MIC) като изключително важен инструмент за практическа солидарност вътре и извън ЕС. Този ресор ще изисква тясно сътрудничество между Вас и Върховния Представител / Заместник-председател, както и с Комисаря, отговарящ за Вътрешните работи, които ще бъдат отговорни за реагиране в кризисни ситуации в рамките на ЕС, съгласно устройството на Центъра за мониторинг и информация", се посочва в писмото.

Председателят на ЕК уточнява, че за изпълнението на тези задължения под разпореждането на Румяна Желева ще бъдат ГД "Хуманитарна помощ" (ECHO) и две звена от ГД "Околна среда".

Румяна Желева: Доволна съм, мисля, че всички трябва да сме много доволни

"Доволна съм, мисля, че всички трябва да сме много доволни - това е един от външнополитическите ресори на Европейската комисия", заяви Румяна Желева.

Важно признание за България, предизвикателството е голямо, президентът Барозу ми каза вчера, че това е мъжка работа. С тези думи Желева коментира посочения й ресор, като тя визира особено трудната задача за справянето с природните бедствия, които са доста често срещано явление в Европа, съобщава БНР.

Това е цялата част от порциона на госпожа Бенита Фереро, която се отнасяше за хуманитарната помощ, реакцията при кризи. Аз мисля, че това ще бъде много тежка работа, защото кризи непрекъснато има - всички възможни наводнения, цунами и международното сътрудничество, много се радвам, защото моите отговорности ще са за държавите в Азия и Латинска Америка, което е добре, защото Азия е мястото, където кризата почти не се е отразила. Аз мисля, че там всички европейци, в това число и ние българите, ще можем да намерим по добра реализация, отколкото досега и се надявам моят принос в това отношение да бъде съществен, каза още Желева.

Тя си обясни предложението за България за този ресор, като посочи, че важни въпроси от интерес за страната ни като присъединяването на Турция и Македония, две съседни нам държави, към ЕС е допринесло за решението на президента Барозу.

В своя ресор Румяна Желева ще отговаря за Азия и Латинска Америка в международното сътрудничество на ЕС с държавите от тези континенти. Няма да има дублиране според нея с други представители на ЕК и всеки ще работи съгласно Лисабонския договор.

"Ресорът ще бъде самостоятелен, със самостоятелна дирекция", предполага министърът.

Тя каза, че няма да излиза в отпуск до изслушването й в Европейския парламент. Към момента не е било обсъждано кой ще я замести като външен министър на България.

Сергей Станишев: Това е голям шамар за правителството, получихме Министерство на бедствията и авариите в ЕК

Запознах се с разпределението на ресорите между страните–членки и със съжаление мога да кажа, че това, което е предложено на България, е голям шамар за българското правителство. По същество ни се предлага един ресор, който не е приоритетен за политиките на Европейския съюз. Това каза председателят на НС на БСП и бивш премиер Сергей Станишев, предаде Агенция "Фокус".

Той определи новия ресор на българския еврокомисар като "Министерството на бедствията и авариите на Европейската комисия". Според него позицията на Румяна Желева е по-скоро "помощник-комисар".

Пред Агенция "Фокус" Сергей Станишев заяви: "През 2007 година, когато България за първи път имаше възможност да излъчи своя комисар, въпреки че предварително бяха разпределени ресорите и трябваше да се отделя ресор от вече съществуващите, което само по себе си беше достатъчно трудно, България получи възможност да отговаря за една важна европейска политика - политика за потребителите. Българската кандидатура, за разлика от румънската тогава, не беше върната. Г-жа Кунева беше комисар, който се ползваше с високо доверие от Европейската комисия. Тя беше обявена и за комисар на годината, и за европеец на годината - и постигна това за много кратки срокове. За сравнение сега - кандидатът на Румъния получава за ресор селско стопанство и развитие на селските райони, което е почти половината бюджет на целия Европейски съюз".

Направете анализ и какви политики се дават на другите страни, които са нови членки на Европейския съюз. Страни, които не са от толкова отдавна, но заради авторитета на кандидатите и зарази ефективния диалог и сътрудничеството с комисията действително получават сектори в които има политика, посочи Станишев.

"Българското правителство и премиерът г-н Борисов какво ли не изприказваха: че искаме регионална политика; че искаме енергетика. Последното беше уж комуникации и медийна политика, което ни било обещано от някой колега - министър-председател... И накрая - един ресор, който показва отношение, което никак не е за радост. Това е тъжен факт", каза той.

Станишев обясни, че за първи път се въвежда постът Висш представител на Европейския съюз за външна политика и сигурност и вицепрезидент на комисията, който се поема от баронеса Катрин Аштън. "Постът, който г-жа Желева получава, изрично е записано, че се осъществява в координация с висшия представител и вицепрезидент на комисията, който отговаря за тази политика. Затова казвам, че това е длъжност помощник-комисар; истинският отговорник за външната политика е друг. Това е неприоритетен сектор за Европейския съюз. За сравнение г-н Пиебалгс, досега еврокомисар по енергетика, получава сектор "Развитие", чрез който се осъществява политиката на ЕС за развитие, особено в страните извън ЕС. Това е съдържателна политика, която много се обсъжда, и е приоритет за ЕС. Ресорът на българския кандидат означава хуманитарна помощ по време на кризи някъде в Африка. Нещо като Министерство на бедствията и авариите в Европейската комисия", обясни Станишев.

"С толкова много хвалби и приказки, такъв резултат накрая е действително обиден за страната и показва капацитета и на кандидата, и на министър-председателя, който настоя да има именно политическо решение. Както каза г-н Борисов - политическо решение, ние сме спечелили изборите, няма да обсъждаме нито с комисията, нито с нейния председател, нито с факторите за България коя е най-удачната кандидатура, която ще вземе сериозен ресор", каза Сергей Станишев.

Ивайло Калфин: България получи най-непрестижния ресор в ЕК

Сам по себе си даденият ресор на България в Европейската комисия звучи тежко, но ако го погледнете в сравнение с всички останали ресори на страните-членки, ще видите, че това е най-непрестижният и неприоритетен ресор на Европейския съюз.

Това каза пред Агенция "Фокус" европейският депутат от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите Ивайло Калфин, бивш външен министър на България в предходното правителство.

"Трябва да ни е ясно, че за частта "международно сътрудничество", която привлича внимание в заглавието, има поне трима водещи комисари, които работят в тази сфера – върховният представител по външни отношения и вицепрезидент г-жа Аштън, комисарят по развитие, който ще бъде латвиецът Пиебалгс и комисарят по разширяването, който ще бъде представителят на Чехия. Така че това, което остава от международните отношения, е извън приоритетите на Европейския съюз", каза той.

Ивайло Калфин обясни, че страната ни е имала известен опит в областта на борбата с кризите, но "едва ли това е най-основната политика на Европейския съюз". На страната ни е даден очевидно един от най-маловажните ресори, смята той.

На въпрос дали е можело страната ни да получи по-сериозен ресор в Европейската комисия, бившият външен министър каза: "Можехме, ако имахме друг кандидат. Мисля, че при това разпределение на постовете и като погледнем биографиите на останалите кандидати за комисари, очевидно е, че надали бихме могли да разчитаме при това положение на някакъв по-различен изход", каза Ивайло Калфин.

Илияна Йотова: България остана извън създаването на големите политики на европейската общност

Всеки ресор в Европейската комисия е важен. За съжаление, България остана извън създаването на големите политики на европейската общност, извън лостовете на влияние. Това каза от своя страна евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Илияна Йотова, цитирана от Агенция "Фокус".

"Румъния получи много сериозен ресор – земеделие. Хуманитарната помощ е изключително важна дейност за организации като Червения кръст, но като ресор в Европейската комисия, все пак е в графа "Б", каза още Йотова.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...