Първи коментари след оповестяването на докладите на ЕК

23.07.2008 | 16:00
по статията работи: Лили Бончева
Станишев: Очаквам от всички институции да се мобилизират. Опозицията отново поиска сваляне на правителството. Борис Велчев е оптимист за борбата с корупцията
Първи коментари след оповестяването на докладите на ЕК

Веднага след оповестяването днес на двата доклада на Европейската комисия (ЕК) - за управлението на еврофондовете и за напредъка на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност в България, Сергей Станишев, Георги Първанов, Борис Велчев и ръководителите на опозиционни партии изказаха позициите си по съдържанието им. Предлагаме на вашето внимание техните коментари:

Станишев: Очаквам от всички институции да се мобилизират


Премиерът Сергей Станишев коментира от Варна доклада на Европейската комисия, предаде БНР. За докладите на Европейската комисия, които се очакваха с интерес от обществото и медиите, Станишев заяви - имах възможност да се запозная с тези доклади – първо, бих искал да благодаря за доброто сътрудничество и усилията на експертите на ЕК, които работиха в България и провеждаха средства и консултации с българските институции. Tова е важно за България, увери Станишев. Имаме още много проблеми в правосъдието и вътрешните работи, които са наследени от българския преход.

Искам да изразя задоволство, че ЕК оценява по достойнство положените усилия в последната половин година и особено – през последните няколко месеца. Те ясно демонстрират политическата воля и на българското правителство, и на НС да се преодолеят дефекти и недостатъци. Отчетено е създаването на ДАНС, която извършва оперативна дейност в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Очаквам още повече и конкретни резултати, заяви Станишев. Положителната оценка на ЕК за структурните и персонални промени в МВР също е отчетена от ЕК. Ще изискам от министъра и неговия екип още по-ефективна работа, заяви Станишев.

Той изрази съжаление за отнемането на акредитациите на две агенции, работещи по европейски програми от страна на Европейската комисия. Това ще затрудни в много висока степен усвояването на около 250 милиона евро в България, изчисли премиерът. Като правителство за нас ще е важно да вземем ефективни мерки за функциониране на всички звена, които работят с европейски програми – например бонуси за добро изпълнение на проектите, прозрачност, по-добро взаимодействие с ЕК.

Ако са необходими структурни промени, ще бъдат направени. Няма нито министър, нито заместник-министър, за който е гарантирано, че ще приключи целия срок на мандата си. Но промени не смятам да правя, за да угодя на някого, заяви Станишев. Подходът ми няма да бъде да хвърлям жертви на вълците, за да създам успокоение. Важно е кой какво може да постигне в следващите месеци и години – каза премиерът.

Имали сте възможността да видите колко много структурни и персонални промени бяха направени в работата с еврофондовете - припомни Станишев. Ще обсъждаме цялостно работата на всяка една агенция, която се занимава с европейски средства.

Станишев припомни персоналните промени, направени и в звената на ФАР, и в ръководството на САПАРД и в много други агенции и звена. "Не създавайте впечатление, че едва ли не от днес сядаме и започваме да мислим какво може да се направи", заяви той.

Очаквам от всички институции да се мобилизират – подчерта Станишев. Той каза, че още миналата седмица е поръчал още при първите проекти на доклада да се направи анализ на конкретните препоръки, очаквания и критики. Има за какво да бъдем критикувани по всеки един от шестте критерии. Поръчах да се представи план за действие от всяко министерство, каза Станишев и тези планове ще бъдат представени на срещата на коалицията. Ще искам конкретни мерки, предложения и срокове за тяхното изпълнение. Това е необходимо, за да представи България по-убедително своите усилия. Има разминаване между политическата воля, която е факт и постигането на конкретните резултати, които се очакваха.

Докладът на ЕК формулира серия критики към съдебната система, каза министър-председателят Сергей Станишев. В тази сфера правителството ще бъде активна страна в диалога с европейските институции. Няма как България да се справи с тези проблеми, които са наследени, само с усилията на правителството, на парламента или съдебната власт. Трябва да има още по-добро взаимодействие. Да се пресече практиката да се дават от представители на различните институции различни сигнали, които объркват и българите и европейските институции, каза премиерът.

Ако няма осъдителни или оправдателни присъди не можем да бъде убедителни пред европейските си партньори, заяви Станишев. “Българското общество трябва да оцени партньорството с ЕК по отношение финалния вид на доклада. В предварителния доклад имаше мнения на експерти, които бяха крайни и несправедливи към България", отбеляза Станишев и допълни: “ЕК съдейства на България да преодолее проблемите си".

“Имаше интерпретации, че чрез политически натиск сме омекотили доклада. Това не е вярно. Това е резултат от един постоянен диалог", каза още той.
Като един от сериозните проблеми на България Станишев открои комуникацията. Той отбеляза, че на политическо ниво комуникацията върви добре, но на средно и ниско ниво в администрацията е бил свидетел на високомерно отношение към ЕК и ще изисква от Меглена Плугчиева и ресорните министри лично да наблюдават как върви тази комуникация.

Станишев изрази задоволство от вдигането на предпазната клауза в авиационния сектор. “Това беше тежко ограничение, но сега българската авиация ще се ползва с всички права на европейския авиационен пазар", посочи той.

Премиерът отбеляза, че в доклада е имало неприемливи оценки – например за прочистване на съдебната система и администрацията. “Това не може да стане и чисто технически. Не можем да си внесем администрация от другаде, ще трябва да работим с много усилия, за да подобрим работата на институциите", каза той. Той ще изисква от министрите да бъдат по-активни в диалога с НПО и гражданските организации, за да се използва експертният им потенциал и идеите, които могат да дойдат.

Станишев предупреди, че България ще очаква ЕК да подхожда с еднакви критерии към всички страни-членки. Той напомни, че нормална и рутинна е практиката по отнемане на средства, имало е такива в последните години и месеци в други страни, имало е искания за възстановяване на средства. “Нашият подход е да се концентрираме върху работата по оперативните програми. България разполага чрез бюджетния излишък с ресурс да решава важни инфраструктурни въпроси.

Един от приоритетите ще бъде по-добрата комуникация и по-ефикасен контрол върху европейските програми", категоричен бе министър-председателят.
“Истината е, че България се учи. Процедурите са трудни. Много от проектите бяха избрани от Делегацията на ЕК, а не от сегашните агенции, чиито акредитации бяха спрени", каза той.

Друг акцент от неговото изказване – “Всеки от администрацията, който иска да свършим работата, която се изисква от нас, ще получи моята подкрепа. Който няма сили да го направи, да си направи собствена преценка". “Ще потърсим и съм сигурен, че ще намерим най-добрите решения, които да ускорят реформите, защото те са тези, които ще направят България европейска страна. Ще се боря с всички сили срещу европейския скептицизъм", каза още Сергей Станишев.


След критиките от ЕК опозицията отново поиска оставката на кабинета


След като чу критиките в официалните докладите на ЕК за България, опозицията отново поиска оставката на правителството.

Няма как политическата ситуация в България да бъде удържана и единственият изход остава оставка на правителството. Това каза лидерът на ДСБ Иван Костов в коментар за докладите на ЕС, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.

Няма полза от членството на България в ЕС, тъй като България не въвежда европейските правила и не отстоява европейските пари, заяви той. Това правителство изглежда не може да разбере какво казва ЕС и няма как да реши, който и да било въпрос, смята лидерът на ДСБ. Според него обществото може да бъде разделено на две, като едните ще твърдят, че правителството е виновно, а другите, че ЕС се държи лошо.

Според Иван Костов управляващите реагират по абсурден начин. "Едва ли не влизат в дебат, подставят под въпрос доказателствата и влизат в някакъв ожесточен спор с ЕК, който не разбирам“, допълни Костов. По думите му има огромно разминаване на културно и цивилзационно ниво в начина, по който ЕС говори на България и българските управляващи говорят на българските граждани.

Според Иван Костов докладът е по-лош от очакваното, тъй като освен, че се отнемат акредитации на две агенции се спира и финансирането по структурни програми. Това е много по-сериозна санкция, която очевидно е продукт на неспазване на правилата, допълни той. България е страна която не спазва правилата, заяви Костов.

Зам.председателят на ПГ на ДСБ Константин Димитров добави, че в обществото се забелязва разделителна линия. От една страна е ЕС, а другата страна е некомпетентното българско правителство, което се опитва да води окопна война срещу ЕК, загърбвайки вината си за провала на европейското членство, уточни той. По думите на Димитров тази разделителна линия може да бъде преодоляна с оставка на правителството, за да може нова правителство с нова политическа воля, да предотврати, ощетяването на страната по линия на структурните фондове

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров каза, че констатациите в доклада засилват аргументите към искането за оставка на кабинета.

18 месеца след членството си в Европейския съюз българските граждани не можаха да станат истински европейци, това ни каза днес ЕК, коментира председателят на партия Българска нова демокрация Николай Свинаров.

Засега единствено от мнозинството Олимпи Кътев от НДСВ коментира изводите в доклада. Политическата отговорност е на цялото правителство, заяви той и уточни, че въпросът за евентуални оставки на министри вероятно ще бъде обсъден на Съвета на коалицията в Банско през този уикенд.


Първанов: Необходимо е законодателната, изпълнителната и съдебната власт цялостно да преосмислят своите досегашни действия

Позиция на президента на Републиката по повод докладите на Европейската комисия за България бе разпространена от прессекретариата на държавния глава.

Пълният текст на позицията на президента гласи:

Докладите на Европейската комисия за България вече са факт. Във финала на тяхната подготовка се появиха много и различни коментари. Свидетели сме на силна реакция както у нас, така и в някои европейски медии. Днес разполагаме с докладите в окончателния им вид. В тях има немалко критични оценки, които трябва обективно да прочетем и осмислим. Веднага искам да отбележа, че те не бива да водят до отрицание и негативизъм, до пренебрегване и подценяване на извършеното от българските институции и българското общество като цяло. България върви по своя европейски път и оценките на ЕК за постигнатия напредък и за наличието на политическа воля трябва да ни окуражават за бързи и енергични действия.

Длъжни сме да отбележим и защитим позитивните стъпки, които бяха направени в законодателството, преструктурирането на институциите и изграждането на кадрови потенциал, за подобряване на координацията и контрола върху управлението на фондовете и програмите на ЕС. Това са важни фактори, съдействащи за финансовата, икономическата и политическата стабилност на страната и за динамичното развитие на нашата икономика и общество.
В същото време обективността налага да признаем, че има сериозни проблеми в работата на редица институции и цели системи - в органите на реда и на вътрешната сигурност, в борбата с корупцията и организираната престъпност, в ефективността на правораздавателните органи, както и в институциите, които носят пряка отговорност за прозрачност в процедурите при усвояване на европейските фондове. Нека ясно да кажем - предприетите в последните месеци положителни стъпки засега са само предпоставка за преодоляване на натрупалите се проблеми.

Сега е необходимо законодателната, изпълнителната и съдебната власт цялостно да преосмислят своите досегашни действия и да предприемат конкретни мерки за справяне със слабостите, посочени в докладите и постигане на резултати, удовлетворяващи българското общество и европейските ни партньори. Време е, наред с приемането на законите, да поставим акцент върху тяхното активно и безкомпромисно прилагане.

Българската общественост е в правото си да очаква:

Първо - реални, практически доказателства за решимостта ни да противодействаме на престъпността и корупцията.

Второ - качествено подобряване механизмите на взаимодействие, координация и контрол между държавните институции, особено в онези сфери и звена, които с дейността си възпрепятстват пълноценното ни интегриране в ЕС.

Трето - прилагане на ефективни форми на сътрудничество с нашите партньори за изграждане на по-добър управленски и административен капацитет. Подготовка на ново поколение кадри, способни да работят в съответствие с европейските изисквания и стандарти.

За нас е важно да не пропуснем шансовете, които ни предоставя членството в ЕС за цялостна модернизация на страната и ускорено повишаване жизнения стандарт на всички български граждани.

Нашият европейски избор е изстрадан и необратим. Не бива да допуснем да вземат връх евроскептичните и популистките настроения. България има ресурс и потенциал да се справи с предизвикателствата и да продължи успешно своето развитие.


Борис Велчев: Поемаме отговорността си за несправянето с корупцията, но очаквам прелом в борбата с организираната престъпност през следващите 6 месеца

Ние поемаме своята част от отговорността за неуспешното, неадекватното до този момент, неубедително противодействие на корупцията и борба с организираната престъпност, но ние сме само част от общите усилия и своята отговорност трябва да понесат всички. Така главният прокурор Борис Велчев коментира критиките в доклада на Еврокомисията за провала на борбата с организираната престъпност и корупцията, липсата на резултати и неефективната съдебна система.

Надявам се през следващите шест месеца да има прелом в борбата срещу организираната престъпност, допълни той.

Формулата е да се създаде нов механизъм на взаимодействие с останалите органи и не като празна приказка, а като реални действия, които до броени месеци да дадат видими резултати. Главният прокурор посочи, че вече е постигнато съгласие с министъра на вътрешните работи Михаил Миков и директора на ДАНС Петко Сертов за създаването на секретно звено "Антимафия" към прокуратурата и той се надява на следващия доклад след 6 месеца да се отчете, че създаването на този нов модел на работа по организираната престъпност е добра идея.

Основният проблем според обвинител № 1 се свежда до мащабна превенция на корупцията, защото само с дела за подкупи няма да се оправим. И най-важното е да спрем изтичането на информация към престъпните структури.

Не бива да започваме сега война на институциите, да си взаимодействаме. Това каза от своя страна Константин Пенчев, председател на Върховния административен съд.

Миков: Изводите от доклада са обективни

Приемаме изводите от доклада на ЕК и смятам, че те са обективни и че ще бъдат стимул за работата на правителството и в частност на МВР за продължаване на усилията във връзка със започналите реформи. Това каза министърът на вътрешните работи Михаил Миков.

По думите му управляващите са заинтересовани да разполагат с една здрава администрация и силна съдебна система, които са способни отлично да се борят с корупцията и организираната престъпност. Според вътрешния министър една от целите е да се защити системата от изтичане на информация. В тази връзка трябва да се направи доста за едно по-цялостно съобразяване със закона за класифицираната информация.

"Ние сме отворени за създаването на спец-звено към Прокуратурата за борба с организираната престъпност, но това да стане при много ясни правила и очертаване на отговорности", каза още вътрешният министър. "Ясно е от доклада, че предизвикателствата са преодолими и недостатъците, които се констатират , ангажират българските власти за повече усилия", каза още Миков. Той благодари на Гранична полиция за свършеното по напредъка в областта на една голяма цел за България - влизането в Шенген.

По думите на вътрешния министър е ясно, че редица от констатациите в доклада са свързани с промените в МВР, които дават едно по-добро очертаване на функциите, на ролите в досъдебната фаза и законодателсвото за въвеждането на полицейското разследване. "Твърдо сме убедени, че трябва да се реализира обезпечаването с техника на досъдебното разследване, полицейското разследване и досъдебното производство", допълни Миков.

По думите му, другите неща, свързани с доклада, които касаят работят на МВР, касаят капацитета на ведомството и преодоляването на редица пороци, свързани с лоялността на служителите на системата.


Използвани са материали на Агенция "Фокус", Агенция БГНЕС и Дарик радио
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...