Първи реакции, свързани с кабинета "Борисов"

23.07.2009 | 15:55
по статията работи:
Стефан Софиянски: Закриването на МИС и МДААР е логично. Според Георги Ангелов се върви към раздуване, а не свиване на администрацията
Първи реакции, свързани с кабинета "Борисов"

Днес станаха ясни структурата и съставът на бъдещото правителство на Бойко Борисов. В тази връзка ви предлагаме мнението на няколко икономически и политически експерти:

Петкан Илиев: Структурата на МИЕ става много тежка с добавянето на туризма

Много тежка структура става Министерството на икономиката и енергетиката с добавянето на туризма. Това каза пред Агенция "Фокус" Петкан Илиев, икономист и преподавател в УНСС. Според него и без това МИЕ е мега структура.

Това е един огромен ресор. Не бих приветствал подобна промяна, каза той и обясни, че увеличението на администрация във връзка с увеличените функции едва ли ще доведе до свиване на бюджетни разходи, какъвто е стремежът.

„Има много апендиксни структури, които са създадени и на практика по-скоро носят негативи, отколкото позитиви за едно управление, но принципът на закриване на министерства би трябвало да бъде такъв, че това да не води до забавяне на усвояването на средствата по структурните фондове”, коментира икономистът.

Илиев посочи, че прехвърлянето на ресора, свързан с бедствията и авариите, трябва да бъде много безболезнено и бързо, защото става въпрос за дейности, свързани с форсмажорни обстоятелства и човешки живот.

Стефан Софиянски: Закриването на МИС и МДААР е логично

Хубаво е, че повечето хора в новия кабинет и в битието си са свързани със сферите, за които ще отговарят. Това не беше така при кабинета на Жан Виденов. Това каза пред председателят на Съюза на свободните демократи (ССД) Стефан Софиянски министър-председател на България, който беше служебен премиер на страната през 1997 г., след като наследи Жан Виденов.

Според него е логично закриването на Министерство на държавната администрация и административната реформа и на извънредните ситуации.

„Това е така, защото тези сфери не са приоритети на България. Не, че дейностите не са важни, но те могат да бъдат изпълнявани от други звена. Функцията на тези министерства не отпада, но институцията, която ще изпълнява тази функция е друга. Когато правиш министерства, те трябва да отговарят на приоритета на страната”, каза още бившият кмет на София.

Според Софиянски не е нужно и да има министерство на икономиката, защото икономиката в България отдавна е частна и държавата няма как да се намесва е нейните работи. Затова по думите му е редно да има две самостоятелни министерства - на енергетиката и туризма. Защото в тях има едновременно и частна и държавна собственост, а отраслите са сред приоритетните за държавата.

Георги Стоев: Администрацията се раздува, а не се съкращава

Вместо да се предприемат нужните съкращения на администрацията, както обеща Бойко Борисов, се върви към раздуване на висшата администрация. Това каза икономистът от Industry watch Георги Стоев в коментар на структурата на новия кабинет. По думите му случва се точно обратното на обещаното от дните преди изборите с така предложената структура.

„Увеличава се мандатът на едно министерство – това на икономиката и енергетиката с функцията да се занимава и с туризма. От 2800 души, те ще го раздуят до може би над 3000”, каза Стоев. По думите му не е имало министерство на туризма, за да не говорим за окрупняване.

Големите министерства – на труда – където работят 10 000 души, на земеделието и горите, където работят 7 000, на регионалното развитие, където работят 4 000 – там няма никаква промяна и най-накрая като теглим чертата, ще видим, че се закриват министерства с работещи в тях общо около 300 човека и ще се раздуят останалите с повече от 300, посочи още икономистът.

Александър Божков: Бюджет 2010 ще бъде истинско предизвикателство


Бюджет 2010 г. трябва да има ясни антикризисни приоритети. Това заяви в интервю за Дарик радио икономистът Александър Божков. По думите му следващият бюджет ще бъде истинското предизвикателство пред новия финансови министър. С встъпването в мандат обаче трябва да се ревизират разходите за администрация и за различни проекти, които са написани, когато се е очаквал излишък в държавната хазна.

„Пред Симеон Дянков и пред неговия екип има две сериозни задачи. Едната задача е пожарникарска и тя е най-после някой да може да бръкне в същинската част на Бюджет 2009, за да се види какви са направените до момента разходи, защо са такива приходите и да се опита да се види структурата на разходите до момента. Аз общо взето не съм катастрофално мислещ човек, че да си мисля, че отивайки си, досегашното правителство е отворило широкия джоб и е изсипало страшно много пари. Аз не мисля, че една такава консервативна структура като Министерството на финансите е успяла дори да похарчи много пари. Със сигурност е похарчила някои пари за глупости. Този път бяха много объркани от кризата и не беше толкова предизборно, колкото на политическо ниво бяха объркани", каза Александър Божков, цитиран от Dariknews.bg.

На въпрос какво може да се съкрати до края на годината, Божков каза: „Трябва да се види какви разходи за администрацията, какви разходи по различни проекти, но истинското предизвикателство пред екипа на Дянков е бюджетът за 2010-а”.

Евгени Дайнов: Правителството трябва да премахне полуколониалното ни положение спрямо Русия

Приоритет номер едно на новото правителство трябва да бъде премахването на това полуколониално положение на България спрямо Русия. Това заяви политологът Евгени Дайнов, цитиран от БГНЕС.

Според Дайнов трябва незабавно да бъдат спрени всички проекти, изпълнявани в партньорство с Русия, защото "докато Русия има пипала в България винаги ще диктува в своя полза".

Като втори приоритет Дайнов определя борбата с мафията и корупцията. "Трябва да се направи един челен удар в главата на октопода, а след това може да се говори за увеличаването на заплати и пенсии", коментира той.

Като свой фаворит в правителството "Борисов" политологът сочи бъдещият министър на регионалното развитие благоустройството Росен Плевнелиев. Той смята, че Плевнелиев е направил изключително добро впечатление още с първото си интервю, в която заявява, че "страната ни не бива да бъде Троянския кон на Русия в Европа".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...