Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" (ФРПИ) ще бъде преобразуван в Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет, предвиждат утвърдените от правителството предложения за промени в Закона за пътищата. Измененията и допълненията в нормативната уредба са изготвени от междуведомствена експертна група, създадена със решение на правителството на 29 май т. г.
С проектозакона са дефинирани и разграничени правомощията на Министерския съвет и на министрите на транспорта и на регионалното развитие и благоустройството като органи, които определят и провеждат политиката в сектора, и на новата административна структура, съобщават от правителствената информационна служба. Целта е създаването на условия за по-добро управление на дейностите, свързани със собствеността, ползването, стопанисването, изграждането, ремонта, поддържането на финансирането на пътната мрежа.
В проекта е записано, че Министерският съвет определя държавната политика за планиране, изграждане, управление и поддържане на пътната инфраструктура. Посочено е още, че министърът на транспорта формира държавната политика, свързана с развитието на републиканските пътища, а министърът на регионалното развитие и благоустройството го подпомага в политиката за второкласните и третокласните републикански пътища.
Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) ще има статут на юридическо лице, първостепенен разпоредител с бюджетни кредити. Запазват се специализираните звена на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", които ще бъдат специализирани звена в НАПИ – 27 пътни управления, Централна лаборатория по пътища и мостове и Управление "Пътни такси и разрешителни".
Новата агенция ще се ръководи от Надзорен съвет и изпълнителен директор. В съвета ще участват 5 души, които ще се одобряват и назначават от Министерския съвет по предложение на премиера и на министрите на транспорта, на регионалното развитие и благоустройството и на финансите. Негови членове могат да бъдат експерти с доказан професионален опит – инженери, икономисти и юристи. Мандатът им ще е 5 години.
В Надзорния съвет на Агенцията няма да има министри и зам. министри, коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов след днешното заседание на кабинета. Той обаче каза, че не знае дали съветник на премиера Сергей Станишев ще е член на Надзорния съвет.
Надзорният съвет ще осигурява превантивен, текущ и последващ контрол върху дейността на агенцията и изпълнителния директор. Основните функции са свързани с контрол върху дейността на директора и всички лица, които заемат ръководна длъжност, контрол по разпределението и разходването на средствата, одобряване проекта на бюджет на агенцията и на обществените поръчки. Дейността на съвета ще се подпомага от одитираща дирекция, която ще бъде на пряко подчинение на Надзорния съвет.
Изпълнителният директор на НАПИ и двамата негови заместници ще се назначават от министър-председателя. Изискванията, на които те трябва да отговарят, са: професионален опит най-малко 10 г. в областта на пътното строителство или в управлението на пътни и корпоративни структури.
"Премиерът ще решава дали новата структура ще се управлява от някой от вицепремиерите. Засега няма такава уговорка", коментира Гагаузов.
За изпълнителен директор и заместник-изпълнителни директори не може да бъде назначено лице, което е:
- поставено под запрещение;
- осъждано е за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода;
- едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител или изпълнителен член на търговско дружество, търговски пълномощник, представител, ликвидадотр или синдик;
- свързано лице по смисъла на Търговския закон с търговец, или съдружник или акционер с търговец, който участва в процедури за обществени поръчки или за концесии, провеждани от НАПИ;
- заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия;
- лишавано е от правото да осъществява търговска дейност.
Според правителството с промените в закона се запазват, прецизират и доразвиват досегашните изпълнителски функции на ФРПИ като се преодоляват допусканите слабости, усъвършенства се координацията и взаимодействието с органите, които формират политиката в сектора, включително и чрез сключване на оперативни споразумения с управляващите органи на ОП "Транспорт" и ОП "Регионална политика" за изпълнение на проекти, финансирани от Кохезионния и Европейския фонд за регионално развитие.
Предложението за промени в Закона за пътищата, регламентиращо преобразуването на Пътния фонд, ще бъде внесено в Народното събрание следващата седмица, каза министър Гагузов.