Становището на Министерството на правосъдието по казуса с Румяна Желева представлява най-общо кратък преглед на българското законодателство. Той касае въпросите на несъвместимостта и конфликта на интереси, кратък анализ на това законодателство във връзка с конкретен случай - изслушването на Румяна Желева пред Европейския парламент и във връзка с въпроса, който се поставя за една определена фирма и това има ли конфликт на интереси или не. Това заяви пред журналисти министърът на правосъдието Маргарита Попова предаде Агенция "Фокус".
По думите й правилникът наистина не е закон, а е нормативен акт, който има особена природа: Правилникът наистина не е закон. Той обаче е абсолютно задължителен за българските народни представители. Те трябва да го изпълняват така както изпълняват законите. Законът има действие спрямо всички, а правилниците за Народното събрание нямат действие спрямо всички.
Попова посочи, че правилникът се проверява от Конституционния съд и е само за това дали разпоредбите му противоречат на Конституцията, но това не го прави закон: Ако се отърсим от емоциите бихме могли да разсъждаваме по-нормално, по-добронамерено и заради желанието да покажем колко не желаем определена личност да стане евро комисар, да не обругаваме и нещо, което е ясно, категорично, открито и конкретно и представлява нашето българско законодателство. Трябва малко да охладим емоциите си.
Карикатурата Румяна Желева с изказването си пред Европарламента за правителството на Судан показа не просто некомпетентност, а най-обикновена неграмотност. Това заяви от своя страна по време на пресконференция в Плевен депутатът от "Коалиция за България" Румен Петков, предаде БГНЕС.
Той изтъкна, че всички назначения на ръководни постове в държавата в момента се извършват по един-единствен критерий - дали си член на партия ГЕРБ. По думите му това е довело до уволнението на дългогодишни професионалисти.
Българското правителство трябва да даде повече яснота за бъдещето на Румяна Желева. Това коментира евродепутатът от НДСВ Антония Първанова. Днес тя отпътува за Страсбург, където трябва да се проведе първата редовна сесия на ЕП за тази година.
Европарламентът не работи така, както и е удобно на България, каза Първанова в отговор на очакванията, които днес има по отношение на решението на Правната комисия за Румяна Желева. Тя не пожела да отговори на повече въпроси, с мотива: Вече съм казала това, което съм искала.
Междувременно председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол призова за незабавно публично извинение от всички, които "несправедливо са наклеветили" Румяна
Желева.
Председателят на най-голямата политическа сила в Европа не е изненадан от установяването на абсолютната почтеност на Желева. От самото начало на срамната политическа и медийна кампания насочена към нея той показа пълното си доверие към Желева, пише пресцентърът на ЕНП.
Днес призовавам хората да отсъдят сами за себе си. На кого трябва да вярваме? На тези, които без скрупули отправят безпочвени обвинения срещу политици или на тези като ЕНП които се опитват да съставят Комисия, която да е колкото се може по-силна и мотивирана, за да постигне общите ни цели?, коментира още Дол.
По информация на германския вестник "Ди Велт" правната служба на Европейския парламент, чийто доклад се очаква да излезе по-късно днес, ще оневини българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева за възможния конфликт на интереси. Позовавайки се на информирани източници, изданието пише, че според юристите на европарламента данните за времето на мандата й като евродепутат от 2007 до 2009 г. са "коректни".