Мускулно-скелетните увреждания са все по-често срещания здравословен проблем, свързан с работа в България. При около 60 % от работещите се наблюдават заболявания или оплаквания в тази област. Това отчита проучване на КНСБ, проведено сред 2000 синдикални членове в три отрасъла у нас – здравеопазване, строителство и лека промишленост.
За Европа процентът е близък, но по-нисък. Данните обяви инж. Огнян Атанасов, секретар на КНСБ, по време на семинар с работодатели по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Свързаните с работата мускулно-скелетните заболявания някак ги пропускаме, а те излизат на трето място след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, подчерта Атанасов, който е експерт и в Европейската агенция по безопасност и здраве при работа. По думите му вече се мисли за нова европейска директива в тази връзка.
Тази тенденция към увеличаване на мускулно-скелетните увреждания синдикалистът обясни с липсата на ергономични условия на работа у дома за 30 % от работещите българи, които се трудиха дистанционно през последната година.
Става въпрос за ергономичен стол, бюро, добър монитор и подходящо осветление. През последните два месеца процентът на работещите дистанционно българи е спаднал от 27 на 17, обяви още Атанасов. Той прогнозира, че броят им ще спадне до около 10 %, но няма да се върне до предпандемичните 3-5 %. Съвсем нормално е да я има и хибридната форма – например три дни вкъщи и два дни в офиса.