До седмици работата по проекта „Южен поток“ ще бъде възстановена. Москва връща проекта за газопровод. За това се е похвалил премиерът Бойко Борисов, съобщава „Стандарт“.
Международните фактори, които тласкат Русия към подновяване на проекта са няколко.
Първият от тях е рязкото влошаване на руско-турските отношения през 2015 г. Сигнал за това бяха опитите на Анкара да си договори по-ниска цена за доставяния природен газ, което руският газов гигант никога не е допускал. Влияние оказа и сваленият от Турция руски военен самолет на чужда територия.
Вторият фактор е буксуването на голямата надежда на Москва - проектът „Силата на Сибир“. В последния работен ден на миналата година „Газпром“ отмени търг за строителството на 800 км от газопровода, който трябва да доставя годишно по 38 млрд. куб. м газ на Китай. Рецесията на китайската икономика и мрачните перспективи пред нея засега ще отложат реализацията на „Силата на Сибир“.
На фона на това единственият сериозен потребител и редовен платец на доставения газ остава Европа. Затова и реанимацията на проекта „Южен поток“ е навременна и икономически целесъобразна. Самите тръби за изграждането на подводния участък от проекта все още си стоят на пристанищата във Варна и Бургас, като руснаците плащат редовно за заеманите складови площи, обясниха и от двата ни черноморски порта.
Източници на медията посочват, че възстановяването на проекта за газопровода „Южен поток“ ще бъде съобразено с условията на Третия либерализационен пакет.
Проектът напълно се вписва в идеята за изграждане на газовия разпределителен център „Балкан“ край Варна, подкрепен от Брюксел проект, който без руския газ просто би бил абсолютно немислим. Така че с малко забавяне и може би малки изменения газопроводът „Южен поток“ ще се реализира.