Екипите от АЕЦ "Козлодуй" вече са представили график за провеждане на дейностите, свързани с продължаването на експлоатацията на V и VI блок на електроцентралата, както и програма за извършване на комплексно обследване.
Очакваме до края на тази година да получим програма, в която да са описани следващите стъпки по продължаването на експлоатацията, от наша гледна точка процеса върви нормално. Това съобщи днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев. Той представи отчет за дейността на агенцията през миналата година, информира БГНЕС.
"Не можем да дадем гаранция, че със сигурност ще бъде удължен експлоатационният срок на блокове V и VI на АЕЦ "Козлодуй", но има всички предпоставки това да се случи", заяви Цочев. Експлоатационните срокове на блоковете изтичат през 2017 г. и 2021 година, информира БТА.
"АЕЦ "Козлодуй" е заявила намерение за удължаване на тези срокове и ние сме описали изискванията това да се случи", каза Цочев.
В момента, и в миналото са използвани части от оборудването от предходен проект за АЕЦ "Белене" за нуждите на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй". Председателят на АЯР обясни, че новото едрогабаритно оборудване от "Белене" може да намери приложение единствено за нови мощности в "Козлодуй", включително VII блок, добави той. На процеса за лицензиране на нова площадка ще са необходими около 16 месеца при предоставяне на всички нужни документи, а единствено процедурата по Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) ще отнеме около 2 години.
Възможността за нов реактор в АЕЦ „Козлодуй” не само се проучва, но се извършват и всички необходими анализи –предпроектно проучване, Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), геология, социално икономически анализ и всичко, което е необходимо по същество за решение на Министерски съвет. Това каза на извънреден брифинг министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, предаде агенция „Фокус”.
Изводите, че нов блок на АЕЦ „Козлодуй” ще е по-евтин от построяването на АЕЦ „Белене”, се правят на база заключенията на консултанта HSBC на база разходите, които трябва да се направят, за да се пусне в експлоатация тази централа. „Чуваха се спекулации, че площадката на АЕЦ „Козлодуй” била претоварена и затова било взето решението за „Белене”. Това е вярно за 1984 г., когато е обмисляна възможността за допълнителни блокове в „Козлодуй” или нова централа в Белене”, каза Добрев. Оттогава много неща са променени.