Върви се към въвеждане на механизъм за увеличаване на минималната работна заплата, но все още няма консенсус с колко и как, съобщи вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров, който участва в експертната група, подготвяща този механизъм.
По думите му социалното министерство е приело идеята на двата синдиката за механизъм, който да има долен и горен праг, обвързани съответно с линията на бедността и със средната работна заплата.
Димитров припомни и трите стойности на увеличение на минималната заплата от 1-ви юли, които предлага КНСБ. Минимални работни заплати с ръстове 30 лв., 50 лв. и 70 лв. от сегашната. Говорим за номиналния размер, които след облагане съответно дават нетни размери, които са равни на прага на бедност или са мъничко над него, като естествено най-вероятно и най-приемливо би могло да се смята, че е средният вариант във връзка с долния праг. Това и в условията на криза според нас е възможно икономиката да понесе, каза Димитров, цитиран от Dariknews.bg.
Ако се приеме средният вариант за увеличение на минималната заплата с 50 лева, работещите за тази сума ще увеличат дохода си с 40 лева месечно. По данни на Националния статистически институт около 162 хиляди българи работят на минималното възнаграждение, като 127 хиляди са в частния сектор.