"Структурата на инвестициите в страната днес налага различен подход". Така министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков мотивира предложените промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Те бяха представени на дискусия, организирана от икономическото министерство и Българската агенция за инвестиции с работодателски и бизнес организации, представители на бизнеса и икономисти.
Трайков припомни пред участниците в дискусията миналогодишния анализ на МИЕТ, който очертава нова визитка на националната икономика. По неговите думи акцентът в икономическата политика трябва да бъде поставен върху секторите, които създават висока добавена стойност и гарантират по-висок жизнен стандарт.
Това мотивира и основните промени в Закона за насърчаване на инвестициите – да се създадат условия за привличане на капитали в развитието на такива сектори, информират от министерството. Предлаганите законови промени са в три основни посоки: включване на новооткритите работни места като самостоятелен критерий за сертифициране на проекти, възстановяване на разходите за осигуровки на работодателя за определен период от време и осигуряване на повече права на местната власт при насърчаване на инвеститорите.
Включването на работните места сред критериите за сертифициране на инвеститори ще даде възможност за сертифициране на проекти в сектора на услугите, където размерът на инвестицията не е висок, но генерираната заетост е значима.
Като нова насърчителна мярка в закона се предлага възможността за възстановяване на разходите за осигуровки на работодателя за определен период от време. Тя ще може да се прилага като алтернатива на някоя от сега действащите финансови мерки при проекти, които създават голям брой работни места. Друга част от промените в закона целят разширяване на процеса на децентрализация с въвеждане на възможност кметовете и общинските съвети да издават сертификати клас Б и да прилагат насърчителните мерки за тези проекти.
Икономическият министър съобщи още, че в момента се обмисля и преотстъпването за няколко години в полза на местната власт на корпоративния данък по проекти, реализирани на територията на съответната община. По неговите думи, такава мярка значително ще повиши инициативността на кметовете при привличането на инвеститори.
Измененията целят повишаване на атрактивността на България като инвестиционна дестинация и създаване на условия за привличане на инвестиции в приоритетни сектори на икономиката, които създават висока конкурентоспособност и устойчив растеж на икономиката.