Работниците във военния завод "Емко" ще протестират отново днес. Причина за това е продължаващият конфликт на частното дружество с Министерството на икономиката, предаде бТВ. Протестите започнаха още в края на юли, когато лицензът за внос и износ на "Емко" беше замразен заради констатирани нередности. Сега държавната "Кинтекс" е получила заповед от министър Емил Караниколов да прекрати всякакви договори с "Емко", твърдят от дружеството. Оттам подчертават, че констатираните нередности отдавна са отстранени, но външноърговският им лиценз не е върнат. В момента стока на "Емко", която е предназначена за Индия, е блокирана и не може да бъде натоварена на кораб и доставена на клиента.
Сблъсъкът на "Емко", едно от големите предприятия във военната индустрия, с министерството е заради собствеността на русенския "Дунарит", част от империята на банкера Цветан Василев.
"Емко" бе на път да придобие "Дунарит" чрез увеличение на капитала. Кандидат бе и офшорно дружество, свързвано с бизнесмена-депутат Делян Пеевски. Държавната консолидационна компания изкупи в края на август дълг на русенския завод към фалиралата КТБ за 47 милиона лева. Тогава министърът на икономиката
Емил Караниколов заяви, че държавата ще придобие "Дунарит", за да го спаси. Той посочи като основание съдебните спорове около собствеността. Междувременно ръководството на "Дунарит" получи обвинение от прокуратурата и това постави под въпрос лиценза му. Опитът за овладяване на завода от държавата обаче бе блокиран, а "Дунарит" изплати цялото си здължение към КТБ. Собственикът на "Емко" Емлиян Гебрев обяви, че той е собственик и на "Дунарит" и това е записано в книгата на акционерите, докато според министър Караниколов това е невярно, защото няма вписване в Търговския регистър.
От Министерството на икономиката са отговорили на запитване на bTV, че голяма част от блокираната продукцията е на "Дунарит" и ще бъде натоварена за износ за Индия, но друга част от контейнерите с военна продукция са спрени и са на "Емко".