Снимка: actualno.com
Кремиковците работници проестират и днес. Протестното им шествие е тръгнало сутринта от моста "Чавдар". Марширутът на шествието е през Министерството на икономиката и енергетиката, Министерски съвет и Народното събрание.
Над 1000 души работници от "Кремиковци" се събраха пред МИЕ. Както всеки път повечето от тях бяха със знамена на двата основни синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", предаде БГНЕС. Пред сградата на енергийното министерство бяха хвърлени три пиратки в пространството между полицаите и синдикалните лидери.
Председателят на федерация "Металици" към КНСБ Васил Яначков съобщи, че няма развитие в преговорите бразилския инвеститор за "Кремиковци". Няма разговори и с евентуални други инвеститори. Тези дни от синдикатите не са имали и разговори с ръководни представители на Министерство на икономиката и енергетиката.
Пред Министерски съвет протестиращите металурзи се срещнаха с протестиращите строителни работници от "Автомагистрали Черно Море", предаде Агенция "Фокус". Работниците са издигнали знамена и плакати, на които пише: "Искаме парите си", "Къде е грижата на държавата", "Господа управляващи, в условия на криза - хората в центъра на вниманието ви".
Людмил Павлов, председател на синдикална организация "Металурзи" към КТ "Подкрепа", каза, че няма забрана за палатковия лагер пред президентството.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров с група от около 10 души е отишъл при протестиращите пред Министерски съвет. Сидеров е разговарял за кратко с лидерите на синдикатите и след това се е оттеглил. По думите на Людмил Павлов, лидерът на "Атака" е заявил подкрепата си към металурзите.
Пред сградата на парламента Людмил Павлов заяви пред протестиращите, че след двете обещаващи срещи в Народното събрание, като че ли всичко е заспало. Той посочи, че ги няма обещаните от Георги Пирински комисии и конкретни решения.
Председателят на федерация „Металици" към КНСБ Васил Яначков каза, че най-голямата им надежда е в парламента, защото България е парламентарна република. Според него е възможно да са се водили преговори и консултации в Народното събрание по въпроса с "Кремиковци", но те нямат никаква информация за това. Синдикалните лидери призоваха всички политически партии, както и управляващите да вземат ясна позиция за съдбата на комбината, защото металурзите са останали с впечатление, че всички се крият и мълчат по този въпрос.
Протестите на металурзите ще продължат и утре.
* информацията е актуализирана към 13:15 часа