Работодатели: Трябва работещ парламент, управление на широка основа и набелязани приоритети

13.06.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
„Политиците не предложиха нищо ново на избирателите, съответно не можаха да възбудят по-голям интерес от избирателите“, каза главният секретар на БТПП Васил Тодоров в коментар за ниската избирателна активност
Работодатели: Трябва работещ парламент, управление на широка основа и набелязани приоритети
Снимка: под лиценза на creative commons

На държавата и на бизнеса са нужни работещ парламент и работещо правителство. Нови три-четири месеца, в които да има служебно правителство и несигурност, ще ни отдалечат и ще направят невъзможно усвояването на средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това каза пред Nova News главният секретар на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров. Той отбеляза, че срокът, свързан със средствата, е май 2026 г., а все още 5 млрд. евро по тази програма не са усвоени.

Именно за да бъде „отпушено“ второто плащане по НПВУ според него е важно да бъдат приети Законът за частния фалит, законът за защита на хората, подаващи сигнали за нередности, правилата за избор на антикорупционната комисия.

„Политиците не предложиха нищо ново на избирателите, съответно не можаха да възбудят по-голям интерес от избирателите“, каза той в коментар за ниската избирателна активност.

„28,5% имат представителство в парламента от всички имащи право на глас. Коалицията, която се очертава, би имала 18,3% подкрепа от всички избиратели. Не може да се управлява с 18,3%. Това, от което страната ни има нужда, е управление на широка основа с таланта на цялата нация, а не с 9% партийни функционери и техни роднини“, заяви председателят на АИКБ Васил Велев, който също беше гост в студиото на Nova News.

Той посочи, че инвестициите в България са се сринали през последните години, а между 2018-2023 г. са намалели с 1/3 завършващите професионално образование.

Според него страната трябва да иска предоговаряне на Зелената сделка, отлагане на някои срокове и намаляване на изискванията по нея.

Заради приемането ни в Шенген и в еврозоната инвестирахме очакванията си в компетентното управление на редовното правителство, което не успя да се ротира, коментира Иван Велков от управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК). Сега не сме сигурни, че компетентно и умело управление може да навакса изоставането и да гарантира това, което е поставено като цели и приоритети за тези две основни цели, допъли той.

Според него е важно, независимо коя от политическите сили ще излъчи правителство, да се набележат приоритети, които да се следват, защото промяната на краткосрочните и дългосрочните цели с промяната на персонажите, които ги олицетворяват в изпълнителната власт, е пагубна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...