Работодатели, синдикати и кабинет не се разбраха за новата минимална работна заплата

06.10.2023 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Социалният министър Иванка Шалапатова посочи, че предложеният нов размер на минималната заплата е съгласно разписаната формула в Кодекса на труда
Работодатели, синдикати и кабинет не се разбраха за новата минимална работна заплата
Снимка: под лиценза на creative commons

Не беше постигнато съгласие между социалните партньори относно проекта на Постановление на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата (МРЗ) за страната от 1 януари 2024 г. Предложението, внесено от министъра на труда и социална политика, е за увеличение на МРЗ на 933 лв. В момента размерът на минималната заплата е 780 лева.

Проектът беше обсъден на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) вчера следобед. Заседанието в Гранитната зала в Министерския съвет (МС) беше открито от вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел, която председателства НСТС.

Социалният министър Иванка Шалапатова посочи, че предложеният нов размер на минималната заплата е съгласно разписаната формула в Кодекса на труда. Според тази формула, МРЗ се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца, посочи тя. И добави, че нетният доход на наетите на МРЗ ще достигне 724 лв. Шалапатова увери, че с подкрепа от Европейската комисия ще се работи за пълното транспониране на директивата за адекватни минимални заплати.

Възражения срещу проекта за новия ръст на минималната заплата изразиха от бизнеса

Асоциацията на индустриални капитал (АИКБ) категорично не е съгласна с предложения текст. Ние не подкрепяме проекта, каза председателят на Управителния съвет на Асоциацията Васил Велев. Трайната позиция на АИКБ е, че минималните работни заплати трябва да се договарят и да са различни за различните икономически сектори.

Имаме за цел да се повишават доходите, но въпросът е как това да се случи, коментира Мария Минчева от Българска стопанска камера (БСК). Организацията също е против.

Никога Българската търговско-промишлена палата (БТПП) няма да се съгласи с продължаването на практиката за административно определяне на минималната работна заплата, каза Цветан Симеонов от БТПП. Според него това ще доведе до разширяването на сивия сектор в България.

Представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и от Съюза за стопанска инициатива казаха, че техните организации също не подкрепят предложението за увеличение на минималната работна заплата.

Синдикатите подкрепят повишението на минималната заплата. Главният икономист на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и директор на Института за социални и синдикални изследвания Любослав Костов заяви, че това е добра стъпка, „над която трябва да надграждаме“. Когато нараства минималната заплата, безработицата намалява, вътрешното търсене се стимулира, каза той.

Вицепрезидентът на КТ „Покрепа“ Иоанис Партениотис заяви  подкрепа на синдиката за увеличение на минималното трудово възнаграждение. Българският работник, въпреки ежегодното увеличение на минималната работна заплата през последните години, остава на последно място по възнаграждение на своя труд, отбеляза Партениотис.

Социалните партньори одобриха промените в Кодекса на труда, отнасящи се до работа от разстоняние

Преди това социалните партньори постигнаха съгласие относно промените в Кодекса на труда, отнасящи се до работата от разстояние. Проектът е внесен от министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. В края на дебатите вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, която председателства НСТС, обобщи: „По точка първа социалните партньори по принцип изразиха подкрепа.“ 

Още в началото на дискусията министър Шалапатова посочи, че с предлаганите промени в Кодекса на труда се усъвършенства нормативната уредба във връзка с работата от разстояние и се регламентира отговорност за трудови възнаграждения на работници и служители на изпълнителя при веригите от подизпълнители.

Усъвършенстването на нормативната уредба, приложима при работа от разстояние, е ангажимент, поет с Националния план за възстановяване и устойчивост, подчерта Шалапатова. Цели се по-голяма гъвкавост и сигурност за работещите и работодателите, включително и по отношение на организацията за безопасните и здравословни условия на труд, отчитането на работата и контрола на работното време.

Асоциацията на индустриалния капитал подкрепя принципно проекта с няколко препоръки, каза председателят на Управителния съвет на организацията Васил Велев. По думите му усъвършенстването на текстовете ще направи проекта „по-използваем“.

Препоръки към промяна на текстове в проекта отправи и Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камера. Водихме дискусия по тази тема, защото тя е присърце на социалните партньори. Всеки от нас изхожда от опита на своите членове. Този законопроект не решава всички въпроси, уредбата трябва да се развие, посочи тя. Ние даваме подкрепа в знак на партньорство, но и с очаква да се развива уредбата, отбеляза Минчева.

Подкрепяме законопроекта, каза председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) също изразиха принципна подкрепа за предложенията. КРИБ подкрепя принципно законопроекта в частта, отнасяща се до работата от разстояние, както и разпоредбите, свързани с транспонирането на европейската директива, каза Радка Йосифова.

От Съюза за стопанска инициатива също изразиха принципна подкрепа.

Представителите на Конфедерацията на независимите синдикати в България и на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ казаха, че подкрепят предложенията в Кодекса на труда.

Синдикалните организации подкрепят новия размер на минималната работна заплата, а работодателските организации – не. Това каза на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът Мария Габриел, която обобщи резултатите от днешното заседание на НСТС.

Съветът проведе заседание с дневен ред от две точки. Първата бе проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, регламентиращ труда от разстояние, а втората - проект на постановление на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата за страната от 1 януари 2024 г. в размер на 933 лева.

„По точка първа от дневния ред социалните партньори принципно подкрепят, но с допълнителни предложения към направените предложения от вносителя, с които се усъвършенства нормативната уредба във връзка с работата от разстояние и се регламентира отговорност за изплащане на трудови възнаграждения на работници и служители на изпълнителя при веригите от подизпълнители.

По втората точка – в проекта на постановление на Министерския съвет се предлага минималната работна заплата за страната от 1 януари 2024 г. да стане 933 лева. Конфедерацията на независимите синдикати в България и Конфедерацията на труда „Подкрепа“ подкрепят проекта на постановление на Министерския съвет, а работодателските организации не подкрепят предложения размер на минимална работна заплата и настояват за изработване на нов механизъм“, обобщи Габриел за резултатите от днешните разговори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...